Traseul Analogic este un proiect dedicat artei si tehnicii analogice propunând o primă haltă în cadrul expoziției Analog Mania, care va avea loc între 1 și 28 Noiembrie la Casa Tineretului, unde vor fi expuse lucrări ale unor artiști din Marea Britanie, Austria, Croația, Georgia, Germania, Iran, Serbia, Spania și România. De la fotografie, film și sunet până la expoziții ce țin de „mania obiectului (tipar, instrumente, instalații etc), Fundația Județeană pentru Tineret Timiș (FITT) în parteneriat cu Ambulanța Culturală aduc la Timișoara lucrările a peste 50 de artiști.

RE-gândim raportul cu vechile arte și meșteșuguri, RE-inventăm amestecându-le cu noi opțiuni estetice și tehnice și RE-creăm o nouă lume pornind de la povestiri din vremuri cu maeștrii și discipoli”, au transmis organizatorii.

Vernisajul Analog Mania va avea loc în foaierul Casei Tineretului, luni 1 Noiembrie începând cu orele 19,00. În calitate de amfitrioni sunt invitați doctorul în arte plastice Gheorghe Șfaițer, doctorul în arte vizuale Gabriel Kelemen și doctorul în istoria fotografiei Cristian Graure. „Ediția de anul acesta pune în lumină artiști ajunși la maturitatea lor creativă împreună cu tinere talente, care prezintă lucrări ce țin de convergența artelor cu extindere spre tehnică și meșteșug, marcând o adevărată renaștere analogică”, spune Emil Kindlein, fondator Analog Mania.

În cadrul ediției din acest an vor fi expuse la categoria foto lucrări de Josep Maria Ribas Prous (Spania), Vjeran Hrpka (Croația), Margit Hart (Austria), Tina Rowe (Marea Britanie), Werner Schimpel (Austria), Thomas Glaenzel (Austria), Rene Schaeffer (Germania), Markus Kaesller (Germania), Gabi Kaiser (Germania), Misa Keskenovic (Serbia), Cristian Graure, Marius Parghel, Virgil Babușcov și Liviu Tulbure.

La secțiunea „typo se vor putea admira lucrări de Stephan Schwarz (Austria), Andreas Nader (Austria), Dr. Knoche (Austria), Sebastian Schager (Austria), Florin Arhire și Attila Bajko iar la „instalație Gruppe 77 (Alois Neuhold, Wolfgang Rahs, Kurt Stadler, Werner Schimpl, Aurelia Meinhart) (Austria), Chris Janka (Austria), Cosma Grosser (Austria), Markus Maicher (Austria), Benjamin Kiesewetter (Germania), Ochoresoto (Austria), Melanie King (Marea Britanie), Florian Fusco (Austria), Gabriel Kelemen și Sergiu Catana.

La secțiunea film vor fi expuse lucrări de Keyvan Paydar (Iran), Markus Maicher & Heidi Fial (Austria), Bebe Costinas și Gheorghe Șfaițer iar la secțiunea „obiect Jörg Vogeltanz (Austria), Fritz Maierhofer (Austria), Eteri Nozadze (Georgia), Wolfgang Rahs (Austria), Hermine Prügger (Austria), Lis Gort (Austria), Erwin Lackner (Austria), Maximilian Eckhart (Austria), Gigi Taus, Marian Stefan și Andi Taus.
Traseul Analogic este parte a programului cultural Timişoara Capitală Culturală Europeană 2023.

Proiect cultural cuprins în programul cultural prioritar TM2023 RESTART al Centrului de Proiecte al Municipiului Timișoara, realizat cu sprijinul Primăriei Municipiului Timișoara și al Consiliului Local Timișoara. Proiectul cultural nu reprezintă în mod necesar poziția Primăriei Municipiului Timișoara și a Consiliului Local Timișoara. Conținutul proiectului cultural și modul în care rezultatele acestuia pot fi folosite reprezintă responsabilitatea exclusivă a autorilor și beneficiarului finanțării. Primăria Municipiului Timișoara și Consiliul Local Timișoara nu sunt responsabile pentru conținutul materialului și modul în care acesta ar putea fi folosit.

Susține activitatea Modernism.RO printr-o donație.