16-28 mai, La Cave, Institutul francez Cluj-Napoca (IIC Brătianu 22)
Program de vizitare: luni-vineri orele 10-17
Artistă formată la școala clujeană de sculptură, Elena Ilash prezintă un grup de sculpturi-portrete din bronz, care „privesc” publicul de la înălțimea unor socluri originale. Forma, linia și expresivitatea lucrărilor sunt amplificate de ecleraj, care creează apropiere între privitor și personaje.
Flora Sopa a studiat și ea la Universitatea de Artă și Design din Cluj și a continuat cu un masterat la Haute École des arts du Rhin, Franța. În cadrul expoziției Eclairage et forme, Flora prezintă o instalație imersivă, un dialog între formă și culoare exprimat prin pulsații ritmice de lumina.
Susține activitatea Modernism.RO printr-o donație.
Cosmin Nasui is an art historian specialized in art history, 20th and 21st century – and art critic, curator, cultural manager, accredited evaluator of contemporary art, evaluator of cultural projects. He is the founder of the largest Romanian online platform for supporting and promoting Romanian contemporary art and culture www.modernism.ro. He is senior researcher at the PostModernism Museum and partner at the Nasui collection. Cosmin Nasui is a contributor as author and co-author of diverse publications and books.
https://www.postmodernism.ro/cosmin-nasui///Cosmin Nasui este curator, istoric și critic de artă, manager cultural, evaluator acreditat de artă contemporană, evaluator de proiecte culturale. Este fondator al celei mai largi platforme online românești pentru susținerea și promovarea artei contemporane românești www.modernism.ro. Este managing partner la Nasui collection & archives (www.cosminnasui.com) și curator la platforma muzeală privată PostModernism Museum (www.postmodernism.ro). Este autor de cărți de sinteză, monografii și studii de istoria artelor.
https://www.postmodernism.ro/cosmin-nasui/
Recent Comments