Inedite coaceri ale Metaforelor Incandescente ale toamnei clujene precedente, inaugurează la Bistrița anul expozițional al Galeriei ”ARCADE 24”
Incandescența metaforică a toamnei expoziționale clujene, prezentă în luna octombrie 2016 pe simezele Muzeului de Artă din Cluj, și-a făcut simțită lumina și între zidurile patinate de vremuri ale acestei urbe transilvane, grație invitației reputatului critic de artă Dl. Oliv Mircea, curatorul Galeriei ”ARCADE 24” din Bistrița și Președinte al Asociației U.A.P. Bistrița.
Exponatele ei, purtătoare ale mesajului de suflet al celor 55 de participanți din toată țara, au încărcat sufletele publicului de aici cu consistența unei elevate emoții estetice și vor continua să o mai facă o vreme, în plină iarnă la multe grade sub alarmantul zero al termometrelor. Lumea artistică și culturală a urbei alături de un minunat și numeros public avizat, ne-au fost alături la vernisajul acestui important eveniment artistic de nivel național, bucurându-se de darul nostru.
Alături de Bienala Internațională de Ceramică ce și-a consumat cu succes manifestările expoziționale în toamna lui 2015, Bienala Națională de ceramică-sticlă-metal ”Metafore Incandescente” – 2016, la a VI-a sa manifestare, se constituie în manifestări alternative bianual, menite a atrage atenția și mai ales de a iniția și cultiva publicul, într-o cât mai largă cuprindere, asupra acestui fenomen spectaculos al artelor.
Evenimentul de la Bistrița este onorat de un prestigios parteneriat și se bucură de sprijinul și asistența managerială al unor importante instituții de cultură clujene și bistrițene precum acela al: Asociației U.A.P. Filiala Bistrița, Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Centrului Cultural al Municipiului Bistrița, Centrului Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud, Primăriei și Consiliului Local al Municipiului Bistrița, Muzeului de Artă Cluj, Universității de Artă și Design Cluj, U.A.P. Filiala Cluj și Fundației CERAMART Cluj, fondată de dascălii catedrei ceramică-sticlă-metal și angrenată încă de la nașterea sa în 1996, în organizarea la Cluj-Napoca, în țară și în străinătate a numeroase expoziții, simpozioane și mai apoi bienale, naționale și internaționale de profil.
Față de ediția 2014, prima aflată sub acest nou generic, cu 44 de expozanți, ediția a VI a reunit 64 de artiști care au onorat Bienala de la Cluj cu 100 de lucrări. Le suntem recunoscători pe această cale lor, precum și generoasei noastre gazde, muzeul clujean, care a convenit să dubleze spațiul afectat la următoarele ediții. Așadar tot mai justificat și consistent națională, Bienala reunește pe simeze tot mai mulți participanți, activi și valoroși, facilitând și mediind cunoașterea și stabilirea de contacte profesionale și nebănuite colaborări între artiști, uniuni sau universități, pe toate domeniile specifice.
Din 2014, sub noul său generic Metafore Incandescente, bienala își propune și reușește să acopere toate domeniile artelor focului: ceramică, stică, metal, precum și întreaga lor varietate de conexiuni.
Astfel, ”METAFORE INCANDESCENTE” este singura bienală națională de o asemenea cuprindere, care întregește imaginea complexă a amplului domeniu al Artelor Focului.
”Obiecte surprinzătoare prin dinamica lor formal-novativă sunt admirabil transpuse în materiale, tehnici și abordări plastice diverse. Lucrările maeștrilor sticlari inundă atmosfera cu prospețimea reflexiilor lor diafane, fascinante formal și cromatic, într-o plajă dimensională și cu desfășurări spațiale extrem de complexe. Asocierile lor cu materii conexe ca lemnul, metalul, piatra sau fibrele vegetale, completează inspirat discursul plastic. Tehnicile și tehnologiile de vârf, metalizările, monturile prețioase, rafinate, șlefuirile și eloxările, încântă ochiul exigent al publicului avizat, captând atenția.
Îmblânzitori ai fiarelor, maeștrii metaliști prezintă un uimitor dresaj în forme inedite și delicate, în asocieri de varietăți metalice împreunate de focul purificator, în alcătuiri fantastice și formalizări imprevizibile, pe o la fel de largă scală dimensională. Prezențe impunătoare ale metalului, voit frust și dur sau înnobilat de oxidări și patine fascinante cromatic, prelinse lasciv pe forme aluzive, lipsite de opreliști, coabitează pașnic cu delicatele siluete sidefate ale unor splendide piese de podoabă.
Bijuteriile de autor înnobilează atmosfera amintind parcă de o lume ideală, modelate de minți instruite și mâini dăruite cu har, din metale nobile încastrând splendide fragmente de pietre, prețioase dacă nu prin valoare pecuniară, cu siguranță printr-o valoare estetică de înalt nivel. Mixaje multiple din materii diverse, controlate și expresive, elemente spațiale filiforme și unduitoare, alternând cu masive dezvoltări formale sau translucidități de ghețuri colorate, proprii sticlei, ne bucură sufletul însoțindu-ne în timp în viața de dincolo de zidurile Muzeului.
Născută din multiple contribuții de vrăjite entități obiectuale, ce au ca loc comun în purificarea nașterii lor Focul, element ce ne-a marcat dintotdeauna existența, atmosfera acestui spațiu ne rămâne în minte. 64 de artiști din București, Brașov, Galați, Iași, Bistrița, Baia Mare, Oradea, Sibiu, Vâlcea, Petroșani, Deva, Ploiești, Timișoara sau de peste hotare, vin alături de artiștii clujeni. Generații și școli diferite, precum universitățile din București, Timișoara, Cluj, Iași și Baia Mare, se reunesc incandescent în galeriile Muzeului de Artă din Cluj. Se alătură aici nume consacrate, absonvenți, studenți sau masteranți ai secțiilor tuturor acestor universități de artă. Sub zodia toamnei, dominată de incandescențe solare, ne-a fost răsplătită încă o dată dorința acestei împliniri, prin apetența publicului clujean și de aiurea.”
Dăruim și publicului bistrițean lumina pură a artelor focului, aprinzând-o mereu, cu obstinație și cadență de ceasornic și adresăm mulțumirile cuvenite, acum la ceas de împlinire, instituțiilor, colegilor artiști și dascăli, studenților noștri și tuturor celor ce ne-au fost alături.
Mulțumim pentru oportunitatea de a prezenta la Bistrița exponatele Bienalei Naționale ”Metafore Incandescente”, datorată invitației lansate de criticul și curatorul Oliv Mircea, păstorul Galeriei ”ARCADE 24”, un spațiu special cu o lumină și un aer cu totul aparte.
Ne-am dori ca pe viitor să permanentizăm această prezență bienală pe simeze acestui minunat LOC.
Conf. univ. dr. Andrei Florian,
organizator-curator Bienala Națională ceramică-sticlă-metal ”Metafore Incandescente”- Cluj-Napoca
Au prezentat expoziția Bienalei Naționale de ceramică-sticlă-metal ”METAFORE INCANDESCENTE” în discursurile de vernisaj din 19 ianuarie 2017 de la Galeria ”ARCADE 24” din Bistrița:
Pictorul dr. Dl. Marcel Lupșe, Vicepreședintele UAP Filiala Cluj-Bistrița,
Ceramistul conf. univ dr. Dl. Andrei Florian, UAD Cluj, organizatorul și curatorul general al Bienalei,
Criticul de artă Dl. Oliv Mircea, Președintele Asociației UAP Bistrița și gazdă a Bienalei la Bistrița, curatorul galeriei ”ARCADE 24” – Bistrița
Susținători oficiali ai Bienalei Naționale de ceramică-sticlă-metal ”METAFORE INCANDESCENTE” la Cluj au fost:
Muzeul de Artă Cluj, Filiala U.A.P. Cluj, Fundația CERAMART Cluj și Universitatea de Artă și Design Cluj
Sprijinul și asistența managerială a Evenimentul expozițional Bienala Națională ”METAFORE INCANDESCENTE” la Bistrița, s-a bucurat de concursul:
Asociației UAP Filiala Bistrița, Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Centrului Cultural al Municipiului Bistrița, Centrului Județean pentru
Cultură Bistrița-Năsăud, Primăriei și Consiliului Local al Municipiului Bistrița, UAD Cluj, Fundației CERAMART Cluj și UAP Filiala Cluj.
Recent Comments