Participare românească masivă şi diversă la cea mai amplă manifestare editorială din Cehia

17-20 mai, Praga

Publicul ceh şi internaţional este invitat să descopere literatura şi cultura română la cele peste 50 de evenimente organizate de Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional din România şi Institutul Cultural Român de la Praga la cea de-a XVIII-a ediţie a Târgului Internaţional de Carte „Lumea Cărţii“ – Praga, unde România are în acest an statutul de ţară invitată.

Desfăşurat între 17 şi 20 mai, în Palatul Expoziţional din Praga, Târgul internaţional propune două teme majore: „Literatura Mării Negre“ şi „Banda desenată“. Pentru prima dată invitată de onoare a Târgului de carte de la Praga, România va fi reprezentată de peste 80 de invitaţi din România.

În peste 50 de ore de evenimente româneşti, vizitatorii Târgului vor putea auzi limba română, citi cărţi româneşti, discuta cu scriitorii români, vor putea vedea filme şi piese de teatru româneşti, vizita oameni şi locuri din România prin intermediul fotografiei, experimenta meşteşugurile româneşti, dansa pe muzică românească şi vor putea degusta vinurile româneşti. În oferta propusă vizitatorilor Târgului de Carte predomină evenimentele literare: lansări de carte, dezbateri, lecturi de autor şi lecturi scenice. Programul conex cuprinde expoziţii, spectacole de teatru, concerte, proiecţii de film, demonstraţii live, artă tradiţională.

La standul naţional al României vor fi expuse ultimele apariţii editoriale din România, din diverse genuri literare şi domenii, precum şi ultimele traduceri din limba română publicate în limba cehă şi slovacă.

La stand vor avea loc, de asemenea, lecturi de autor din operele scriitorilor invitaţi din România: Gabriela Adameşteanu, Ştefan Caraman, Gabriel Chifu, Petru Cimpoeşu, Mircea Dinescu, Florin Lăzărescu, Ovidiu Nimigean, Simona Popescu, Nicolae Prelipceanu, Răzvan Rădulescu, Adina Rosetti, lecturi scenice în interpretarea LiStOVáNí, Teatrul Boemiei de Est din Pardubice, lansări şi prezentări de carte. Totodată, tot la stand vor avea loc mini-concerte susţinute de Nicolae Voiculeţ Band şi de Cvartetul Konick şi ateliere de creaţie interactive coordonate de artistele Veronica Neacşu şi Mihaela Paraschivu de la Clubul Ilustratorilor din România.

Dezbaterile literare la care vor fi prezenţi scriitori români şi cehi vor avea următoarele teme:

Înainte de 1989, când doar literatura spunea adevărul; Epoca postcomunistă reflectată în literatură; Poetul scrie un roman; Ficţionalizarea realităţii. Scriitori români vor mai participa şi la conferinţele internaţionale De la literatură la film şi înapoi, Vocile femeilor: Cine am fost? Despre vieţile trecute şi cele viitoare, Literatura regiunii Mării Negre, Premiul European pentru Literatură, De la malul Mării Negre.

 

În spaţiile expoziţionale ale Târgului, sunt pregătite pentru publicul vizitator cinci incursiuni vizuale: „Muzeul benzii desenate din România“ (curator Alexandru Ciubotariu), „În jurul Mării Negre“ (artist şi curator Petruţ Călinescu), „Scriitori români contemporani. Chipuri şi taine“ (artist şi curator Mircea Struţeanu), „Ion Luca Caragiale în grafica umoristică din România şi Cehia“ (curator Nicolae Ioniţă), „I.L. Caragiale în fotografii din spectacole, bancnote, cărţi şi timbre poştale, ediţii princeps“ (curator Luminiţa Anghelescu, Complexul Muzeal Naţional „Curtea Domnească” din Târgovişte).

 

La intrarea în Palatul Expoziţional, publicul ceh va putea să descopere măiestria artei populare aduse de meşterii din zona etnografică Alba şi de artiştii Ansamblul folcloric „Augustin Bena“ din Alba-Iulia, precum şi expoziţia „Anotimpurile satului tradiţional. Fotografia – monument etnografic“. Vor avea loc demonstraţii de olărit, ţesut, încrustarea lemnului sau pictură icoane pe sticlă şi lemn, iar doritorii vor putea încerca să practice singuri arta olăritului sau ţesătoria, în stil românesc.

 

Din oferta culturală românească nu va lipsi filmul, cu două programe distincte: „Literatura română în film” şi „Medalion – scenaristul Răzvan Rădulescu”. Tradiţional, înainte de Târgul internaţional de carte „Lumea cărţii” are loc festivalul „Lumea cărţii în filme – festivalul adaptărilor cinematografice ale operelor literare”. ICR Praga în colaborare cu Arhiva de Filme din Cehia va prezenta la cinemateca pragheză filmele Glissando (regia: Mircea Daneliuc), Pădureanca (r. Nicolae Mărgineanu) şi Duhul Aurului (r. Mircea Veroiu şi Dan Piţa). La cinematograful Atlas va avea loc lansarea filmului Bună! Ce faci? (r. Alexandru Maftei) în distribuţie cehă, urmat de „Medalion – scenaristul Răzvan Rădulescu”: Hârtia va fi albastră, Moartea domnului Lăzărescu, Principii de viaţă, Marfa şi banii, Felicia, înainte de toate, Marţi după Crăciun.

Organizatori principali ai programului românesc: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional din România, Institutul Cultural Român de la Praga

Parteneri din România: Consiliul Judeţean Alba, Consiliul Judeţean Dâmboviţa, Centrul de cultură „Augustin Bena” din Alba-Iulia, Complexul Naţional Muzeal „Curtea Domnească” din Târgovişte, Primăria oraşului Ploieşti, Clubul Ilustratorilor

Parteneri din Cehia: LiStOVáNí, Teatrului Boemiei de Est din Pardubice

Parteneri media: TVAR, iliteratura.cz, PLAV

Sponsori: Cramele Halewood Romania, Saveli s.r.o., CEDOK

 

Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional din România susţine şi promovează creaţia culturală contemporană românească, încurajând dialogul între culturi. MCPN organizează standul naţional al României la târgurile de carte de la Budapesta, Praga, Leipzig, Frankfurt, Ierusalim, Istanbul şi Bologna, aducând astfel scriitorii şi editorii români în dialog cu colegii şi partenerii lor de pe alte meridiane.

www.cultura.ro

Institutul Cultural Român de la Praga promovează cultura, civilizaţia şi limba română pe teritoriul Cehiei şi al Slovaciei. Scopul este creşterea vizibilităţii valorilor culturale româneşti în spaţiile ceh şi slovac, atât a valorilor patrimoniale cât şi a celor contemporane, prin organizarea (independent sau în colaborare cu parteneri cehi şi internaţionali) de evenimente culturale, academice şi ştiinţifice şi prin organizarea cursurilor gratuite de limba română.  www.icr.ro/praha/

 

Program orar:

Joi, 17 mai:

–          10.00-10.50, Sala principală – Deschidere oficială a Târgului: Concert Konick; vernisajul expoziţiei „În jurul Mării Negre“, în prezenţa autorului: Petruţ Călinescu

Organizatori: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          11.00-12.00, standul României – Deschiderea oficială a standului României: Vin şi specialităţi culinare româneşti, vizită ghidată a expoziţiilor „Ilustraţie de carte pentru copii“, „Carte de bucate“

Organizatori: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          12.00-12.15, standul României – Degustare de vin românesc

Organizatori: Saveli s.r.o., Cramele Halewood Romania, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          12.15-12.45, sala P 111 – Vernisajul expoziţiei „Istoria benzii desenate în România“, în prezenţa autorului Alexandru Ciubotariu

Organizator: Institutul Cultural Român din Praga

 

–          13.00, sala Creştem cu carte – Dezbatere internaţională dedicată situaţiei publicării de bandă desenată, vânzarea drepturile de autor, percepţii internaţionale

Invitat din România: Alexandru Ciubotariu

Organizatori: Svět knihy s.r.o., Institutul Cultural Român din Praga

 

–          13.00, stand şi scena în aer liber – Deschiderea oficială a Târgului meşteşugăresc: discursuri oficiale urmate de un scurt program folcloric susţinut de Ansamblul folcloric „Augustin Bena“ din Alba-Iulia

Organizatori: Institutul Cultural Român din Praga, Consiliul Judeţean Alba

 

–          13.30-14.00, standul României – Prezentarea programelor Centrului Naţional al Cărţii. Granturi oferite de ICR pentru traducerea şi publicarea literaturii româneşti, a albumelor, ediţiilor speciale de reviste culturale. Prezintă: Mihaela Ghiţă, coordonator de programe CENNAC

Organizator: Institutul Cultural Român din Praga

 

–          14.00-15.50, Sala literară (aripa dreaptă) – Vernisajul expoziţiei „I.L. Caragiale în fotografii din spectacole, bancnote, cărţi poştale şi timbre, ediţii princeps“, curator Luminiţa Anghelescu (Complexul Naţional Muzeal „Curtea Domnească“ din Târgovişte) şi a expoziţiei „Ion Luca Caragiale în grafica umoristică din România şi Cehia“, curator: Nicolae Ioniţă, urmat de lansarea albumului „Un omagiu planetar“

Organizator: Institutul Cultural Român din Praga

 

 

–          14.20-15.50, Sala literară (aripa dreaptă) – Conferinţă „130 de ani de la primul curs de limba română la Universitatea Carolină“

  1. Doc. PhDr. Jiří Felix, CSc.: Češi a rumunština (Cehii şi limba română)
  2. PhDr. Libuše Valentová, CSc.: Překlady z rumunské literatury do češtiny (Traduceri în cehă din literatura română)
  3. PhDr. Jiří Našinec: Rumunský literární exil (Exilul literar românesc)
  4. PhDr. Libuša Vajdová, CSc.: Tradice české a slovenské rumunistiky (Tradiţia românisticii cehe şi slovace)

Moderator: Libuše Valentová

Organizatori: Asociaţia Cehia-România, Institutul Cultural Român din Praga

 

–                    15.30-15.50, Sala scriitorilor (aripa stângă) – Vernisajul expoziţiei „Scriitori români. Chipuri şi taine“, în prezenţa autorului: Mircea Struţeanu

Organizator: Institutul Cultural Român din Praga

 

–                    16.00-16.50, Sala literară (aripa dreaptă) – Conferinţă „Poetul scrie un roman“

Invitaţi din România: Simona Popescu, Gabriel Chifu

Invitat din Cehia: Marek Šindelka

Moderator: Marius Chivu (traducere simultană la română-cehă-română)

Organizatori: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          16.00-18.00, Sala scriitorilor (aripa stângă) – „Literatura regiunii Mării Negre. Trecut şi viitor“

Invitaţi: traducători în cehă din limbi europene: Jiří Našinec (traducător din limba română), Rita Kindlerová, Petruška Šustrová, Libor Dvořák, Petr Kučera, Ivana Srbková

Organizatori: Svět knihy s.r.o., Institutul Cultural Român din Praga

 

–             17.00-18.00, standul României: Lectură din Petru Cimpoeşu şi Ovidiu Nimigean

Moderator: Marius Chivu, Libuše Valentová

Organizatori: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          18.00-18.15, standul României – Degustare de vin românesc

Organizatori: Saveli s.r.o., Cramele Halewood Romania, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–       18.00-18.30, scena în aer liber: Spectacol al Ansamblului folcloric „Augustin Bena“ din Alba Iulia

Organizator: Institutul Cultural Român din Praga, Consiliul Judeţean Alba

 

–          20.00-22.00, Cafeneaua Slavia: Seara expozantului

Concert: Nicolae Voiculeţ

Organizatori: Svět knihy s.r.o., Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

 

Vineri, 18 mai:

–          10.00-10.50, Cafeneaua literară – Premiul Uniunii Europene pentru Literatură

Invitaţi: Kalin Terzijski (Bulgaria), Răzvan Rădulescu (România), Tomáš Zmeškal (Cehia)

Moderator: David Vaughan (Radiodifuziunea cehă şi BBC)

Organizatori: Literature Across Frontiers, Svět knihy s.r.o., Institutul Cultural Român din Praga

 

–          11.30-11.45, standul României – Degustare de vin românesc

Organizatori: Saveli s.r.o., Cramele Halewood Romania, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          12.00-12.50, Sala Bandă Desenată – Demonstraţie live de bandă desenată cu artistul Alexandru Ciubotariu

Organizator: Institutul Cultural Român din Praga

 

–          13.00-13.50, Sala scriitorilor (aripa stângă) – Gabriela Adameşteanu în dialog cu Jiří Našinec despre volumul „Dimineaţa pierdută“

Organizatori: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          13.30-14.30, Standul României, colţul copiilor – Atelier de ilustraţie de carte coordonat de artistele Veronica Neacşu şi Mihaela Paraschivu de la Clubul Ilustratorilor din România

Organizatori: Clubul Ilustratorilor din România, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          14.00-14.50, Sala principală – Conferinţă „Epoca postcomunistă reflectată în literatură“

Invitaţi din România: Petru Cimpoeşu, Ovidiu Nimigean

Invitat din Cehia: Antonín Bajaja

Moderator: Marius Chivu (traducere simultană română-cehă-română)

Organizatori: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga, Svět knihy s.r.o.

 

–          15.00-16.30, standul României – Lectură din Florin Lăzărescu, Adina Rosetti, Ştefan Caraman

Moderator: Marius Chivu

Organizatori: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          16.30-16.45, standul României – Degustare de vin românesc

Organizatori: Saveli s.r.o., Cramele Halewood Romania, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          16.30-17.00, scena în aer liber – Spectacol al Ansamblului folcloric „Augustin Bena“ din Alba Iulia

Organizatori: Institutul Cultural Român din Praga, Consiliul Judeţean Alba

 

–          17.00-17.50, Sala literară (aripa dreaptă) – Lansarea volumului „Spune-mi Gioni“, de Aureliu Busuioc, traducere în cehă de Jiří Našinec şi a ediţiei dedicate literaturii din Republica Moldova a revistei PLAV

Organizator: Institutul Cultural Român din Praga

 

–          17.00-18.50, sala Creştem cu cartea (aripa dreaptă) – Masă rotundă “Literatura regiunii Mării Negre“

Moderator: Florin Bican (traducere simultană engleză-cehă-engleză)

Invitaţi: Ayfer Tunç (Turcia), Lyudmila Ulitskaya (Federaţia Rusă), Anton Sanchenko (Ucraina), Guram Odisharia (Georgia), Kalin Terzijsky (Bulgaria)

Organizatori: Svět knihy s.r.o., Institutul Cultural Român din Praga

 

–          18.00-18.30, standul României: Concert Nicolae Voiculeţ

Organizator: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional

 

–                                  20.00-21.30, teatrul literar Viola – Descoperă vârfurile literaturii române: Nicolae Prelipceanu, Mircea Dinescu, Gabriela Adameşteanu, Petru Cimpoeşu, Gabriel Chifu

Moderator: Mircea Dan Duţă

Organizatori: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga, Svět knihy s.r.o., Teatrul Viola

Intrarea liberă.

 

 

Sâmbătă, 19 mai:

–          10.00-10.50, Sala Bandă desenată: Demonstraţie live de bandă desenată cu artistul Alexandru Ciubotariu

Organizator: Institutul Cultural Român din Praga

 

–          11.00-12.00, Sala Cafeneaua literară – „Vocile femeilor: Cine am fost? Despre vieţile trecute şi cele care vor veni“, lectură de Svetlana Cârstean şi Jane Kirwan

Organizatori: Asociaţia Poezie, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          11.30-11.45, standul României – Degustare de vin românesc

Organizatori: Saveli s.r.o., Cramele Halewood Romania, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          12.00-13.00, scena în aer liber: Spectacol al Ansamblului folcloric „Augustin Bena“ din Alba Iulia

Organizatori: Institutul Cultural Român din Praga, Consiliul Judeţean Alba

 

–          13.00-13.50, Sala principală – Conferinţă „Înainte de 1989, când doar literatura spunea adevărul“

Moderator: Marius Chivu (traducere simultană)

Invitaţi din România: Nicolae Prelipceanu, Mircea Dinescu

Invitat din Cehia: Eva Kantůrková

Organizatori: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          14.00-14.50, Sala scriitorilor (aripa stângă) – Lansare de carte: „România, ţara de frontieră a Europei“, de Lucian Boia, traducere în limba slovacă de Hildegard Bunčaková şi „La vânătoare cu Ceauşescu“, de Vasile Crişan, traducere în cehă de Ana Suciu-Šubert şi Casian Suciu-Šubert

Organizator: Institutul Cultural Român din Praga

 

–          14.00-14.50, Standul României, colţul copiilor – Atelier de ilustraţie de carte coordonat de artistele Veronica Neacşu şi Mihaela Paraschivu de la Clubul Ilustratorilor din România

Organizatori: Clubul Ilustratorilor din România, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          15.00-15.30, Standul României, colţul copiilor – Lansarea cărţilor pentru copii „Fata în roz”, autor: Irina Stănescu Klomp, ilustrator: Denisa Grimmová şi „Dorinţa Sofiei”, autor: Irina Stănescu Klomp, ilustrator: Tereza Booth

Organizator: Institutul Cultural Român din Praga, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional

 

–          16.00-16.50, Sala literară (aripa dreaptă) – Lansări de carte: „Aspects du mythe“, de Mircea Eliade, traducere în cehă din franceză de Milan Lyčka, „Rusoaica“, de Gib Mihăescu, traducere în cehă de Jitka Lukešová

Organizator: Institutul Cultural Român din Praga

 

–          16.30-17.30, Standul României, colţul copiilor – Atelier de ilustraţie de carte coordonat de artistele Veronica Neacşu şi Mihaela Paraschivu de la Clubul Ilustratorilor din România

Organizatori: Clubul Ilustratorilor din România, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          17.00-19.00, Sala literară (aripa dreaptă) – Conferinţa „De la literatură la film şi înapoi“

Invitat din România: Răzvan Rădulescu

Moderator: Tomáš Baldýnský

Organizatori: Institutul Cultural Român din Praga, Svět knihy s.r.o.

 

–          17.00-18.00, scena în aer liber: Spectacol al Ansamblului folcloric „Augustin Bena“ din Alba Iulia

Organizatori: Institutul Cultural Român din Praga, Consiliul Judeţean Alba

 

–          18.45-19.15, standul României: concert Nicolae Voiculeţ

Organizator: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional

 

–          19.00-20.30, Biblioteca Václav Havel – De la malul Mării Negre. Lecturi de autor

Invitaţi: Ayfer Tunç (Turcia), Kalin Terzijski (Bulgaria), Ivan Christov (Bulgaria), Zaza Koškadze (Georgia), Svetlana Cârstean (România), Pelin Özer (Turcia)

Moderator: Alexandra Büchler

Organizatori: Literature Across Frontiers, Svět knihy s.r.o., Institutul Cultural Român din Praga

 

–          19.00-20.30, teatrul Kampa – Descoperă vârfurile literaturii române: Răzvan Rădulescu, Ovidiu Nimigean, Simona Popescu, Florin Lăzărescu, Adina Rosetti, Svetlana Cârstean, Ştefan Caraman

Organizatori: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

Intrarea gratuită.

 

–          20.00-21.30, Teatrul Minor – LiStOVáNí, ciclu de lecturi scenice din Simion Liftnicul, de Petru Cimpoeşu, traducere în cehă de Jiří Našinec, Premiul Magnesia Litera 2007

Organizatori: LiStOVáNí, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

Intrarea: 120 Kč

 

 

Duminică, 20 mai:

–          11.00-12.00, scena în aer liber – Spectacol al Ansamblului folcloric „Augustin Bena“ din Alba Iulia

Organizatori: Institutul Cultural Român din Praga, Consiliul Judeţean Alba

 

–          11.00-11.50, standul României – Lectură scenică din „Stop the tempo“ de Gianina Cărbunariu, în regia lui Petr Mančal şi în interpretarea actorilor Jana Stryková (Maria), Ivana Svan Huspeková (Paula), Lukáš Příkazký (Rolando).

Organizatori: Institutul Cultural Român din Praga, Ministerul Culturii şi Patrimoniului          Naţional

–          12.00-13.00, standul României, colţul copiilor – Atelier de ilustraţie de carte coordonat de artistele Veronica Neacşu şi Mihaela Paraschivu de la Clubul Ilustratorilor din România

Organizatori: Clubul Ilustratorilor din România, Institutul Cultural Român din Praga, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional

 

–          12.00-12.50, Sala scriitorilor (aripa stângă) – Conferinţă „Ficţionalizarea realităţii“ Moderator: Marius Chivu (traducere simultană

Invitaţi din România: Florin Lăzărescu, Adina Rosetti

Invitat din Cehia: Petra Hůlová

Organizatori: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga, Svět knihy s.r.o.

 

–          13.00-15.00, standul României: Poeme şi muzică. Lectură Mircea Dinescu, Nicolae Prelipceanu, Gabriel Chifu, Simona Popescu, scurte intervenţii muzicale Konick

Moderator: Mircea Dan Duţă

Organizatori: Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          15.00-15.15, standul României – Degustare de vin românesc

Organizatori: Saveli s.r.o., Cramele Halewood Romania, Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Institutul Cultural Român din Praga

 

–          15.00 – Închiderea Târgului meşteşugăresc

 

–          16.00 – Închiderea Târgului de carte

 

–          19.00, teatrul Kampa – Lectură scenică din „Oase pentru Otto“, de Lia Bugnar, şi „RAPE“ (Viol), de Bogdan Georgescu, în interpretarea Teatrului Boemiei de Est din Pardubice

Organizatori: Institutul Cultural Român din Praga, Teatrului Boemiei de Est din Pardubice

Intrarea gratuită.

 

 

 

Program Târg meşteşugăresc

Organizat de Institutul Cultural Român din Praga, Consiliul Judeţean Alba

 

Program:

 

17-19 mai: deschis zilnic între 10.00 şi 19.00

20 mai: deschis între 10.00 şi 15.00

 

Programul spectacolelor folclorice susţinute de Ansamblul folcloric „Augustin Bena“ din Alba-Iulia
     Joi, 17 mai

13.00 – Deschiderea oficială a Târgului meşteşugăresc

 

18.00-18.30: Spectacol de muzică şi dansuri populare

 

Vineri, 18 mai

16.30-17.00: Spectacol de muzică şi dansuri populare
Sâmbătă, 19 mai

12.00 – 13.00: Spectacol de muzică şi dansuri populare

17.00 – 18.00: Spectacol de muzică şi dansuri populare

 

Duminică, 20 mai

11.00 – 12.00: Spectacol de muzică şi dansuri populare

15.00 – Închiderea Târgului meşteşugăresc

 

 

LUMEA CĂRŢII ÎN FILM

Cinematograful Ponrepo:

9-11 mai

 

Miercuri, 9 mai, ora 17.30 – Duhul aurului (r. Mircea Veroiu, Dan Piţa, 1974)

Joi, 10 mai, ora 17.30 – Pădureanca (r. Nicolae Mărgineanu, 1986)

Vineri, 11 mai, ora 20.00 – Glissando (r. Mircea Daneliuc, 1985)

 

Cinematograful Atlas:

17-20 mai

 

Joi, 17 mai

17.30, Sala Mare: Bună! Ce faci? / Ahoj! Jak se máš? (r. Alexandru Maftei, 105 min.)

 

Vineri, 18 mai

18.00, Sala Mică: Hârtia va fi albastră (r. Radu Muntean, 95 min.) + dezbatere după proiecţie cu Răzvan Rădulescu

 

20.30, Sala Mică: Marfa şi banii (r. Cristi Puiu, 90 min.) + dezbatere după proiecţie cu Răzvan Rădulescu

 

Sâmbătă, 19 mai

18.00, Sala Mică: Principii de viaţă (r. Constantin Popescu, 97 min.)

 

20.30, Sala Mică: Moartea domnului Lăzărescu (r. Cristi Puiu, 153 min.)

 

Duminică, 20 mai

18.00, Sala Mică: Felicia, înainte de toate (r. Răzvan Rădulescu, Melissa de Raaf, 120 min.) + dezbatere după proiecţie cu Răzvan Rădulescu

 

20.30, Sala Mică: Marţi după Crăciun (r. Radu Muntean, 99 min.)

 

LiStOVáNí – Simion Liftnicul: lectură, sesiune de autografe – Petru Cimpoeşu. Cartea anului 2007 Magnesia Litera

 

Program:
19.5., ora 21.00 – Teatrul Minor (Vodičkova 674/6, Praha)

20.5., ora 17.00 – Reduta, Teatrul naţional din Brno (Dvořákova 589/11, Brno)

21.5., ora 19.00 – Štúdio12 (Jakubovo námestie 12, Bratislava)

22.5., ora 19.30 – Teatrul mic din Cehia de Sud (Dr. Stejskala 424/19, České Budějovice)

24.5., ora 19.00 (fără prezenţa autorului) – Cafeneaua U Notáře (Sázavská 430/1, Havlíčkův Brod)

 

Contact:

Institutul Cultural Român de la Praga

Anglická 26, Praga 2, 120 00

Tel.: 00420 222 522 865

E-mail: [email protected]

www.icr.ro/praga/

www.rumunskoprovas.cz