A piece by Erwin Wurm, installed outside the uneven Glasstress show in Venice, and consisting of nothing more than a facsimile of Wurm’s childhood home in Germany, compressed along one axis to a depth of maybe eight feet. It’s just a one-liner, of course, but so gorgeously executed (even the toilet is less than half its normal width) that there’s no resisting it.
more here: www.erwinwurm.at
Photos by Cosmin Năsui
//////////////////////////
Modernism.ro vă prezintă, în premieră, un serial dedicat expozițiilor pavilioanelor naționale și evenimentelor paralele și dar și a celor colaterale ale Bienalei de Artă de la Veneția, unul dintre cele mai importante evenimente europene de artă contemporană.
Mulțumim Institutului Român de Cultură şi Cercetare Umanistică de la Veneția și ICR București pentru suportul și sprijinul acordat la realizarea acestui serial.
Recent Comments