MAGIA LINIEI

Programul expozițional de la Palatul Reök continuă cu expoziția personală a artistului Botond Részegh intitulată Magia liniei. Aceasta va  fi vernisată în data de 4  octombrie de la ora  18.00 și va putea  fi vizitată până pe 17 noiembrie.

Pe măsură ce frunzele cad, orașul soarelui, Szeged, se transformă, pregătindu-se de toamnă, în acest context  poetic vă semnalăm o altă expoziție de artă, cu o atmosferă aparte carevine la Palatul Culturii din Piata Magyar Ede, la Palatul REÖK.

Artistul Részegh Botond din Miercurea – Ciuc, care creează cu o energie explozivă, dar și cruditate viscerală, expune la REÖK o selecție captivantă de lucrări care evocă poezia, istoria, metafizica, dar și experiențele contemporane proprii. Figurile solitare, structurile anatomice și corpurile contorsionate sunt principalele sale teme plastice, liniile îndrăznețe și imaginile create emoțional prezintă stagiile unui proces de  cercetare din perspectiva creativă, acestea invită privitorul să aprofundeze și să caute propriile posibilități de interpretare.

Artistul folosește instrumentele tradiționale ale picturii, graficii și desenul cu mână liberă,  dar este la fel de fericit să experimenteze procese creative unice. Expoziția pe care o pregătim la REÖK încearcă să prezinte publicului o gamă largă de tehnici folosite de către  artist.

Vernisajul expoziției va avea loc vineri, 4 octombrie.

Cu ocazia evenimentului de la ora 18.00, istoricul de artă Dr. Róbert Nátyi, curator șef al REÖK, decanul Facultății de Arte Béla Bartók din SZTE, va deschide expoziția BotondRészegh.

Participarea la vernisaj este gratuită, toți iubitorii de artă sunt bineveniți!

Magia liniei este un proiect finantat de catre Primăria Miercurea Ciuc

Susține activitatea Modernism.RO printr-o donație.