“Memento mori” – ”Nu uita că ești muritor”
Dedicat tuturor oamenilor de zăpadă necunoscuți.
Autor: Lucian Muntean
http://lucianmuntean.ro/fotoreportaj/187/Memorialul_oamenilor_de_zapada.htm
Aceste acuarele sunt dedicate tuturor OAMENILOR DE ZĂPADĂ, care ne-au fost alături în momentele fericite ale zilelor înzăpezite de iarnă. După orele de joacă, în care au fost protagoniști, pur și simplu i-am părăsit; i-am dat uitări în lungile nopți geroase.
Nimănui nu i-a păsat de soarta lor… Poate ar merita un memorial.
Seria de acuarele a fost creată special pentru expoziția “Memento mori” de la Galeriile U.C.I.N.
Expoziția de fotografie a Grupului ”Memento mori” ajunge la București. Este a doua escală pe care o fac cele peste 60 de imagini incluse in selecție, prima expunere având loc în toamna anului trecut la Timișoara. Fotografiile vor putea fi văzute la Galeriile U.C.I.N. (str. Mendeleev, nr. 28-30) în perioada 12 – 27 aprilie 2019.
https://www.modernism.ro/2019/04/15/memento-mori-expozitia-ucin/
“Om de zăpadă necunoscut” 24×32 cm Om de zăpadă, vctimă a încălzirii globale, 24×32 cm “Mai bine mort de beat, decât mort de cald!” 24×32 cm Dedicat tuturor celor care au protestat în România, 24×32 cm “Omul negru de zăpadă”, simbolul tuturor celor discriminați pe criterii etnice… 24×32 cm Omul de zăpadă alcoolic anonim din Săpânța, 30×40 cm
Recent Comments