Gală de premiere şi final de stagiune la Cafeneaua critică

(la CLUBUL ŢĂRANULUI/Muzeul Naţional al Ţăranului Român,

miercuri 17 iunie 2015)

 

ATENŢIE!: Gala va avea loc la CLUBUL ŢĂRANULUI din cadrul Muzeului Naţional al Ţăranului Român (cu intrare din Strada Monetăriei)!

 

Înaintea vacanţei de vară, Cafeneaua critică propune o nouă ediţie specială, în cadrul căreia vor fi acordate Premiile Cafenelei critice pentru stagiunea 2014-2015. Va fi a treia ediţie a acestor premii. În programul serii – surprize, muzică, şampanie, antren!

Amfitrion: Ion Bogdan Lefter.

 

Cafeneaua critică este un proiect de dezbateri culturale pe teme de actualitate. Prima serie s-a desfăşurat în anii 1990, la Cafeneaua Facultăţii de Litere a Universităţii Bucureşti. Seria a doua a debutat în noiembrie 2008 la Clubul TSC şi a continuat la Clubul A, la Club Control şi, din toamna lui 2011, din nou la Club A. Gala finalului de stagiune va avea loc la la Clubul Ţăranului din cadrul Muzeului Naţional al Ţăranului Român (cu intrare din Strada Monetăriei)!

 

Cafeneaua critică

Miercuri 17 iunie 2015, orele 19.30-22.00

Clubul Ţăranului

(Muzeul Naţional al Ţăranului Român,

Strada Monetăriei Nr. 3, Sector 1,  Bucureşti)

Contact: 0744-362.508 (Ion Bogdan Lefter); 0737-210.978 (Paul Radu)

Cafeneaua critica 166 AFIS mic

___________

 

* Invitaţii „stagiunii” 2014-2015: Gabriel Chifu şi Magda Cârneci, Cosmin Ciotloş, Gabriel Dimisianu, Georgeta Dimisianu, Marian Drăghici, Eugen Negrici (ediţia a 137-a); Adrian Majuru şi echipa Muzeului Municipiului Bucureşti (ediţia a 138-a); Vasile Şirli şi Claude Karnoouh, Alexandru Şipa, Ana Trestieni (ediţia a 139-a); Marina Constantinescu, Aura Corbeanu, Doina Lupu, Irina Tapalagă, Dan Boicea, Mirela Năstăsache, Lucian Muntean, Rareş Florin Stoica, Beatrice Lăpădat şi Vlad A. Arghir, Andreia Bîrsan, Cătălin Burcea (despre Festivalul Naţional de Teatru 2014) (ediţia a 140-a); Florin Iaru, Iosif Klein-Medeşan, Bogdan Murgescu, Dorel Şandor, Cristian Teodorescu şi Claude Karnoouh, Adrian Niculescu, Liviu Tutilă (despre democraţie şi alegeri) (ediţia a 141-a); Silviu Lupescu, Adrian Şerban, Bogdan-Alexandru Stănescu, Adrian Botez, Alin Croitoru, Dan Croitoru, Lucian Dan Teodorovici, Ana Maria Tăbîrcă (echipa Editurii Polirom) şi George Ardeleanu, Cosmin Ciotloş, Bogdan Dumitrescu, Filip Florian, Simona Popescu (ediţia a 142-a); Nicolae Manolescu, Călin Vlasie, Ionuţ Burcioiu, Mădălin Costache, Cristi Lică, Mirona Pintilie, Silviu Stancu şi Oana Chelaru-Murăruş, Gabriel Chifu, Livius Ciocârlie, Ion Horea (aniversări Nicolae Manolescu – 75 şi Editura Paralela 45 – 20) (ediţia a 143-a); Răsvan Popescu şi Claude Karnoouh, Iosif Klein Medeşan, Mihai Nebunu, Bujor T. Rîpeanu (ediţia a 144-a); Ioan Cristescu, Mioara Anghel, Titus Bazac, Ginu Bratu, Lucian Chişu, Consuela Cioboteanu, Simona Cioculescu, Gina Ciolpan, Ştefania Coşovei, Leonard Fulău, Carmen Mateescu, Eugenia Oprescu, Valentina Pituţ, Mihaela Sterie, Ioana Vasiloiu-Costandis (echipa Muzeului Naţional al Literaturii Române din Bucureşti) şi Claudiu Komartin, Victor Potra, George Ştefan (ediţia a 145-a); Ciprian Ciuclea, Olivia Niţiş, Andreea Micu, Mădălina Mirea, Adriana Oprea, Marilena Preda-Sînc (organizatori, curatori, expozanţi ai Bienalei Internaţionale de Gravură Experimentală, ediţia a 6-a) şi Olimpiu Bandalac, Petru Lucaci, Gabi Stamate, Mihai Zgondoiu (ediţia a 146-a); sculptorul Virgil Scripcariu, echipa Galeriei AnnArt, formată din Oana Bratiloveanu, Gabriela Massaci, Ioana Radu, Diana Ursan, Dana Stoica şi Alisa Aramă, precum şi Gheorghe Comeagă, Florica Prevenda, Marina Roman, Alexandru Şchiopu, Ioana Vlasiu (ediţia a 147-a); Ioan Groşan (ediţia a 148-a); Adrian Guţă (curator al expoziţiei Învăţămîntul artistic bucureştean şi arta românească după 1950), Cătălin Bălescu (rector al Universităţii Naţionale de Artă), Călin Dan (director general al Muzeului Naţional de Artă Contemporană) şi George Bogdan, Ruxandra Demetrescu, Claude Karnoouh, Iosif Kiraly, Maria Manolescu, Igor Mocanu, Adriana Oprea, Romelo Pervolovici, Thomas Stauffer (ediţia a 149-a); Silviu Angelescu şi Mircea Anghelescu, Claude Karnoouh, Nicolae Constantinescu, Ioana Fruntelată (ediţia a 150-a); Matei Vişniec şi Andra Cărbunariu, Iolanda Chioaru, Ioana Crăciunescu, Mircea Florian, Ioan Groşan (ediţia a 151-a); Virgil Ştefan Niţulescu, Gabriela Albu, Ioan Albu şi Horia Barna, Nicolae Constantinescu, Nicoleta Dandu, Bujor T. Râpeanu (aniversare a Muzeului Ţăranului Român) (ediţia a 152-a); Nicoleta Dandu, Bogdan Ghiu, Florin Iaru, Luca Jebeleanu, Doina Mândru, Nicolae Prelipceanu, Alexandru Sincu şi Maria-Elena Negoescu şi Horia Pop, redactori ai Editurii Casa Radio (evocare Mariana Marin) (ediţia a 153-a); George Arion şi Silviu Angelescu, Alexandru Arion, Mircea Naidin (ediţia a 154-a); Gabriel Andreescu, Mara Chiriţescu, Iosif Klein-Medeşan, Bogdan Murgescu, Cristian Teodorescu, William Totok şi Sorin Antohi, Vlad A. Arghir, Alina Ledeanu, Bujor T. Râpeanu (despre Radio Europa Liberă) (ediţia a 155-a); Gabriela Adameşteanu (ediţia a 156-a); Laura Grünberg, Diana Elena Neaga, Adina Manta, Ştefania Neagoe, Iulia Sima, Ilona Voicu şi Gheorghe Constantin, Alexandra Ivanciu, Ioana Ilie, Petru Lucaci, Gabriela Mateescu, Mihaela Miroiu, Gabriel Pascariu, Katia Pascariu (ediţia a 157-a); Claude Karnoouh şi Sorin Antohi, Călin Cotoi, Vasile Ernu, Aurelian Giugăl, Alexandru Iorga, Ruxandra Ivan, Florin Poenaru, Alexandru Popovici, Costi Rogozanu, Andrei State (ediţia a 158-a); Valentin Negoiţă (APDETIC), av. Magda Popescu, Mădălin Costache (Editura Paralela 45), Bogdan Ioniţoiu (MGT Educational), Dan Matei (CIMEC), Răzvan Penescu şi Beatrice Lăpădat (LiterNet), Cătălin Sturza şi Vlad A. Arghir, Mihaela Ghiţă, Carmen Negrea, Mircea Florian (despre „cărţile electronice”) (ediţia a 159-a); Sorin Antohi (ediţia a 160-a); Aurelian Octav Popa (ediţia a 161-a); Gelu Ionescu şi Sorin Antohi, Bujor T. Râpeanu, Valerian Sava, Alexandru Sincu (ediţia a 162-a); Alexandru Sincu şi Nicoleta Dandu, Cătălina Mărănduc, Vlad Popa, Nicolae Prelipceanu, Sebastian Reichmann, Alexandru Tudorică, Cristina Voişel-Ionescu (ediţia a 163-a); Suzana Dan şi Silvia Rogozea (organizatoarele Nopţii albe a galeriilor) şi Nicoleta Dandu, Petru Lucaci, Alexandra Mihali, Adriana Oprea, Maia Oprea, Răzvan Radu, Samir Mihail Văncică (ediţia a 164-a); Sanda Golopenţia-Eretescu & Constantin Eretescu şi Mircea Anghelescu, Nadia Anghelescu, Şerban Anghelescu, Nicolae Constantinescu, Claude Karnoouh, Solomon Marcus (ediţia a 165-a).