Vernisajul expoziției personale de pictură “GEOGRAFII SUBIECTIVE” a artistului Lucian Muntean a avut loc joi, 25 septembrie 2014, ora 18.00, la Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj, în deschiderea Festivalului Artelor – Muza Fest 2014 din Zalău. Au luat cuvântul Președinte Consiliului Județean Sălaj Tiberiu Marc, Directorul Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă – Zalău Corina Bejenariu, muzeograful Szabo Attila, curatorul expoziției Florin Gherasim si coordonatorul Simpozionului Radu Șerban.
Festivalul se va desfăşura în perioada 25 septembrie – 9 decembrie 2014, sub egida Consiliului Județean Sălaj, în organizarea Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj și a Muzeului Județean de Istorie și Artă Zalău, cu sprijinul Institutului Balassi – Centrul Cultural al Republicii Ungare din Bucureşti.
Prezentate în premieră, cele 35 de lucrări, acril pe pânză, fac parte din proiectul “Hărți imaginare” început în 2013.
Text -Florin Gherasim, curatorul Simpozionului Arta în Grădină
Lucian Muntean, pictorul geograf. Lucian Muntean este un ardelean mutat la Bucureşti, în numele artei, am putea spune, cu trimitere la implicarea sa, dinamică şi eficientă, în promovarea, prin noile canale media a evenimentelor din viaţa artistică şi a artiştilor contemporani, din toată ţara. Artist polivalent, în privinţa mijloacelor şi genurilor de exprimare, el a realizat, la Jibou, lucrări de şevalet, expresie a unei priviri exterioare, dintr-un ochi visător aflat, aerian, deasupra Grădinii, un fel de hărţi imaginare.
Pasiunea pentru călătorii, pe care o are de când se ştie, l-a orientat pe Lucian Muntean spre Facultatea de Geografie. Acolo a ajuns să cerceteze, ca instrumente specifice ale cunoaşterii, hărţile de tot felul, care l-au fascinat şi pe care le privea şi ca obiecte estetice. Îl pasionau culorile, liniile, punctele lor. Hărţile, fizice, politice, economice, militare, istorice, geologice, realizate pe carton sau, asemeni picturilor, pe pânză, spuneau poveşti despre locuri la care îl îndemnau să ajungă.
Apoi, Lucian a călătorit mult, cu pasul, cu maşina, cu avionul şi a vizitat unele ditre aceste locuri, cu hărţile în rucsac sau în mână. Acolo, liniile şi punctele de pe hartă se transformau în străzi, parcuri, ziduri de cetate, muzee, galerii de artă, cafenele, oameni şi obiceiurile lor, zile şi nopţi cu experienţe de neuitat. Intors acasă, ca un războinic după glorioase cuceriri, privea hărţile, altfel. Punctele acelea, aflate la intersecţia reţelelor de linii, deveneau saci plini cu amintiri. Când, în clipe de răgaz şi de inspiraţie, a luat pensulele în mână şi s-a aşezat la şevalet, au ieşit aceste lucrări, pictate parcă peste hărţi. Pentru Lucian experienţa cunoaşterii, a cuceririi lumii prin călătorii nu poate fi desprinsă de hărţi. Ele sunt prezente şi aici, pe pânză, în palimpsest.
De aceea lucrările expuse sunt impresiile de călătorie ale unui pictor care nu uită că este geograf. Şi pentru că acest proiect, încorporând atâtea experienţe, trebuia să poarte un nume, un singur nume, l-am intitulat Geografii subiective.
Zalău, 25 septembrie 2014
credit foto: Mira Mărincaș, Andrei Florian, Florin Gherasim, Lucian Muntean





Ma bucur pentru cuvintele frumoase adresate la expozitie. Le meriti din plin si-ti doresc sa ai succese tot mai multe!
Felicitari si succes in continuare