Filiala Arad a UAPR vă invita joi, 25 iunie, ora 18, la Galeria Națională “Delta”, la deschiderea expoziției extraordinare de pictura Giotto Doichita.

George Ieronim Doichita este născut la Arad în 1977. Este fiul sculptorului Constantin Doichita, studiază la Liceul de artă Arad, iar la Facultatea de arta din Timișoara, 5 ani, îl are profesor de pictură pe Romul Nuțiu. Este cofondator al G21 (2002, la Arad). Este membru uap din 2005/2006. În anul 2007 a deschis o expoziție personală la Galeria “Delta”. Aceasta este a doua sa expozitie mare la “Delta”, iar intre timp afirmându-se pe scena europeană si canadiana de artă.

Director de proiect – Anamaria Șerban. 

Susține activitatea Modernism.RO printr-o donație.