Asociatia „Bucurestiul meu drag” impreuna cu Libraria Carturesti va invita la vernisajul expozitiei de fotografie „Bucurestiul in alb si negru” care va avea loc miercuri 17 octombrie 2012 la Cafe Verona, Libraria Carturesti (str. Arthur Verona nr. 13-15, sector 1), ora 18.30.
Expozitia de fotografie „Bucurestiul in alb si negru” se afla la a treia editie.
Va invitam astfel sa vedeti un Bucuresti clasic si elegant prezentat în 52 de fotografii alb-negru realizate de membrii asociatiei noastre. Nu suntem profesionisti dar ne place sa fotografiem si mai ales sa fotografiem Bucurestiul nostru drag.

Detalii: www.orasul.ro

Despre vernisaj…
Miercuri 17 octombrie 2012, ora 18.30, la Cafe Verona, libraria Carturesti va asteptam cu turta dulce, dovleac si mere coapte, ce mai… o sarbatorire a toamnei bucurestene si bineinteles, cu fotografii de buna calitate!
Impreuna cu fotografiile realizate de catre membri asociatiei, ne fac onoarea de a expune si invitatii nostri Andrei Pandele, Vlad Eftenie, Lucian Muntean si Marian Chiriac (castigatorul concursului Ziua Fotografiei de strada 2012 www.streetphotography.ro ).

Curatorul expozitiei: Mirela Momanu (www.phototeam.ro )
Fotografiile sunt minunat tiparite de AME Design (www.amedesign.ro ).

Cu prietenie,
Asociatia „Bucurestiul meu drag”

Andrei Bîrsan
Presedinte
0743.076.255
www.orasul.ro


Despre Asociatia „Bucurestiul meu drag” (www.orasul.ro )
Asociatia „Bucurestiul meu drag” a fost infiintata in anul 2007 propunandu-si ca, prin intermediul fotografiei, sa cultive cunoasterea Bucurestiului si sa contribuie la descoperirea farmecului locurilor, a oamenilor si a traditiilor care l-au construit, care i-au definit spiritul si care interfereaza zilnic cu prezentul nostru.
Pe parcursul anilor, asociatia a organizat excursii foto pentru pasionatii de fotografie, publicand pe pagina web www.orasul.ro peste 119.000 de fotografii realizate in aceste deplasari.
De asemenea, „Bucurestiul meu drag” a realizat expozitii foto desfasurate in Romania si in strainatate, precum si diverse actiuni caritabile.
Detalii pe pagina web a asociatiei: www.orasul.ro.

Despre Mirela Momanu (www.phototeam.ro )
Membra in asociatia „Bucurestiul meu drag” si membru fondator al grupului fotografic ”PhotoTeam”, Mirela Momanu este o admiratoare a fotografiei de strada. Prezenta la majoritatea excursiilor ‘marca orasul’ si coordinator al expozitiilor de fotografie, are o contributie importanta in activitatile asociatiei noastre si doreste ca aceasta manifestare sa devina o traditie si sa reprezinte cel mai important eveniment expozitional al Asociatiei „Bucurestiul meu drag”.

Despre Cărturești (www.carturesti.ro )
Cărturești este un concept store care funcționează ca o librarie și ca agent cultural, implicându-se activ în revitalizarea vieții artistice din România si în campanii de responsabilizare socială.

Despre AME design (www.amedesign.ro )
AME design s-a nascut dintr-o dorinta. Dorinta de a avea ceva unic. Un echipament de printare de varf care nu exista in tara si care va aduce schimbari in piata producatorilor de print digital de mare rezolutie din Romania si in piata consumatorilor de astfel de produse, consumatori care au fost tinuti departe de ceea ce se numeste print INDOOR de mari dimensiuni, de calitate, la pret convenabil si realizat intr-un timp foarte scurt.

Aducerea acestui nou echipament DURST LAMBDA© , tehnologie de varf la nivel mondial, rezolva multele probleme aparute ca urmare a utilizarii tehnologiei cu inkjet de mare rezolutie si mari dimensiuni: dungi vizibile, disparitia accidentala a unor culori din imaginea printata ca urmare a infundarii capetelor de printare, viteza scazuta de printare, costuri mari de productie pentru calitatea maxima.

Ne adresam astfel in egala masura pietei fotografilor – extrem de pretentioasa , acceptand cu greu echivalarea unei fotografii cu o imagine printata in tehnologie inkjet si pietei publicitare cu pretentii mari in realizarea unui print impecabil de mari dimensiuni, cu stabilitate si repetabilitate a culorilor pentru o aceiasi imagine printata la intervale mari de timp, cu o gama de culori mai mare (gama RGB este mult mai mare decat gama CMYK) si care sa poata deci reproduce exact culorile de brand dorite.