Expoziția „I feel something, don’t know what” („Simt ceva, nu știu exact ce”) este un proiect gândit în colaborare cu Zachęta Project Room, cu scopul de a crea o punte creativă între artiștii activi pe scena artistică timișoreană și artiștii polonezi care au participat la expozițiile instituției partenere din Varșovia în ultimii ani.

Expoziția se va desfășura între 15 aprilie și 5 iunie 2021 la sediul Fundației Art Encounters și va fi itinerată ulterior la Zachęta Project Room, Varșovia, unde va fi deschisă publicului începând cu 2 iulie 2021.

Curatoriată de Magda Kardasz & Diana Marincu, această expoziție aduce împreună 7 artiști timișoreni invitați să producă o nouă lucrare (Lera Kelemen, Ana Kun, Andreea Medar, Carmen Nicolau, Pusha Petrov & Miki Velciov, Sorina Vazelina) și 6 artiști polonezi (Zofia Gramz, Janusz Łukowicz, Paulina Pankiewicz, Anna Siekierska, Mikołaj Szpaczyński, Marta Węglińska), pornind de la mai multe fire tematice intersectate: relația dintre ecosistemele naturale și intruziunea umană; imaginarea unor ființe hibride antropomorfe – extensii ale multiplelor ipostaze umane; și gesturile activiste și ecologice ale artiștilor cu privire la mediu, oraș și spațiul public. Artiștii invitați se îndreaptă, așadar, spre structuri de auto-organizare și de colaborare, prin care se desprind de sistemele existente, fie că vorbim despre inspirația regăsită firesc în natură și în mediul sălbatic, fie că ne referim la dezvoltarea unei conștiințe personale și colective foarte atente la problemele actuale ale existenței umane într-un sistem antropocentric epuizat.

Titlul expoziției, inspirat de unul dintre desenele artistei Zofia Gramz, subliniază starea de incertitudine pe care însăși planeta ne-o transmite astăzi, și deconectarea dintre emoțiile și gândurile provocate de o situație adesea absurdă.

Vernisajul expoziției va avea loc joi, 15 aprilie, între orele 14:00 și 18:00, iar expoziția va putea fi vizitată de marți până sâmbătă, între orele 12:00 și 18:00.

Pentru a ne asigura că vă puteți bucura de eveniment în condiții de siguranță sanitară, accesul în expoziție va fi permis doar în grupuri restrânse, cu programare prealabilă la numărul de telefon 0722674353.

Vă invităm să descoperiți lucrările artiștilor în expoziția de la sediul Fundației Art Encounters și să aflați mai multe detalii accesând pagina dedicată: https://artencounters.ro/ro/i-feel-something-dont-know-what/

Organizatori: Fundația Art Encounters și Zachęta Project Room/ Galeria Națională de Artă Zachęta
Sponsor al programului permanent: Banca Transilvania
Co-finanțator: Administraţia Fondului Cultural Naţional
Cu sprijinul: Institutul Polonez București, Institutul Cultural Român Varșovia
Parteneri culturali și colaboratori: Institutul Francez Timișoara, Asociaţia Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii.
Sponsori: ISHO, Thesaurus Wines, Illy, Agasi, Melbo
Parteneri media: The Institute, RFI România, Radio România Cultural

Evenimentul face parte din proiectul cultural Arta în Acțiune, co-finanțat de Administraţia Fondului Cultural Naţional.

Design: Bogdan Matei

Susține activitatea Modernism.RO printr-o donație.