Noaptea Albă a Galeriilor 2020 se întâmplă între 2 și 4 octombrie, între orele 18:00 și 00:00. Timp de 3 seri, 11 orașe din țară așteaptă vizitatori în 146 de spații culturale, de la muzee, universități, palate și galerii la spații alternative, cafenele, stații de metrou sau huburi culturale.

În București cele 60 de spații pe hartă găzduiesc 16 proiecte exclusive NAG, 14 vernisaje și două exclusivități ale acestei ediții: continuarea proiectului „Outside Histories #2” la Rezidența BRD Scena9 și expoziția personală de pictură a lui Sașa Lazăr, „A Longer Exposure”. Prima va lăsa în urmă, în spațiul cultural Rezidența BRD Scena9, o lucrare permanentă semnată de Sorina Vazelina, cât și în premieră absolută, o lucrare a foarte tinerei artiste Nina Jovanović, în vârstă de 7 ani.   

Program NAG pe orașe
Alba Iulia, 3 spații: http://www.noapteagaleriilor.ro/ro/2020/alba%20iulia

Braşov, 19 spații: https://www.facebook.com/NoapteaAlbaaGaleriilorBasov/ 
București, 60 spații: https://www.facebook.com/events/371240073890120/
Cluj-Napoca, 15 spații
: https://www.facebook.com/events/3509599575756973/ 
Craiova, 3 spații: https://www.facebook.com/NoapteaAlbaaGaleriilorCraiova/
Iaşi, x spații: https://www.facebook.com/IasiNAG/
Mediaș, 1 spațiu: https://www.facebook.com/events/1001215846984023/
Reşiţa, 1 spațiu:  https://www.facebook.com/events/727842188169553/
Sibiu, 12 spații: https://www.facebook.com/sibiunoapteagaleriilor/
Târgu Mureş, 5 spații: https://www.facebook.com/events/2261248400666475/
Timişoara, 18 spații: https://www.facebook.com/NaGTimisoara/

Programul detaliat: www.noapteagaleriilor.ro

Măsuri de siguranță:
Evenimentul NAG se va desfășura în concordanță cu normele de siguranță transmise de către Ministerul Culturii prin Ordinul nr. 3.142 din 31 august 2020 pentru prevenirea contaminării cu noul coronavirus SARS-CoV-2 și pentru asigurarea desfășurării activităților în condiții de siguranță sanitară în domeniul culturii. Prin participarea la evenimentul Noaptea Albă a Galeriilor NAG presupune luarea la cunoştinţă şi respectarea acestor reglementări și asumarea riscurilor ce rezultă în urma participării la eveniment de către toţi cei implicați: public, organizatori, participanți.

***
Noaptea Albă a Galeriilor – NAG este un eveniment inițiat în 2007 la București de către Asociația Ephemair și dezvoltat în orașe din România în parteneriat cu organizații locale.

Partener național: BRD Groupe Societe Generale

***
Facebook /Instagram facebook.com/noapteagaleriilor/ & @noapteaalbaagaleriilor
Event Noaptea Albă a Galeriilor – național https://www.facebook.com/events/354936415543888
Event Noaptea Albă a Galeriilor – București https://www.facebook.com/events/371240083890119/
Event proiect special NAG Outside Histories #2 cu Sorina Vazelina https://www.facebook.com/events/1275089299501962/
Event proiect special NAG A Longer Exposure cu Sașa Lazăr
https://www.facebook.com/events/2743603282625977/

Noaptea Albă a Galeriilor/NAG este un eveniment cultural inițiat și dezvoltat național de către Asociația Ephemair cu sprijinul BRD – Groupe Société Générale. 

Organizator NAG național: Asociația Ephemair
Partener NAG național:
BRD – Groupe SocieteGenerale
Partener juridic:
Tuca Zbarcea & Asociatii
____
Organizator NAG Bucuresti:
Asociația Ephemair
Partener principal NAG Bucuresti:
BRD Groupe SocieteGenerale
Parteneri: Primăria Capitalei prin
Centrul Cultural EXPO ARTE, Spor vopsea
Partener juridic:
Tuca Zbarcea & Asociatii 
Parteneri media: RockFM, Scena9, Libertatea, Zile și Nopți, Observatorul Cultural, Urban.ro, Modernism, Dissolved Magazine, SUB25, Munteanu

Lista Spații București 

  1. #foisoruluinumarul9 (atelier de creație)/ Foișorului Nr.9/ Tiny planet [instalație]; GEAMĂNA [performance] / program: 3 oct. 19:00 – 00:00 – EXCLUSIV NAG
  2. 1001 ARTE (galerie)/ CaleaVictoriei 91-93/ Bestiar 2020 [arte plastice]/ program: 2-4 oct. 18:00 –00:00 – Vernisaj la NAG
  3. 2/3 galeria (spațiualternativ)/ Strada Franceză, nr. 4/ Acesta nu este pământul meu, nici al tău, ar putea fi doar o scenă [fotografie]/ program: 2 oct. 19:00 – 01:00; 3 oct. 15:00 – 00:00 – EXCLUSIV NAG
  4. A5 Studio Space (Focus NAG)/ Strada Piața Amzei5/ Sașa Lazăr: A Longer Exposure [pictură]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00 – proiect FOCUS NAG
  5. Alert Studio(galerie)/ Strada Mircea Vulcănescu 2-4/ Phaallus impudicus [artă conceptuală]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00 – Vernisaj la NAG
  6. Ann Art Gallery (galerie)/ Strada Andrei Mureșanu 1/How to disappear completely [pictură]/ program: 2 oct. 17:00 – 00:00
  7. Apollo111 (hub creativ)/ Palatul Universul, Strada Ion Brezoianu, nr.23-25, corp B, subsol/ Andrei Gamarț – Râul [pictură] / program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00 – EXCLUSIV NAG
  8. art.room (galerie)/ Strada Transilvaniei nr. 11/Woman Unchained. Irina Greciuhina la București [pictură]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 02:00
  9. ARTHUB Bucharest (hub creativ)/ Strada Vasile Lascăr nr. 63/ Adrian Laie: Paroxysmal [pictură]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00 – Vernisaj la NAG
  10. Atelier 030202 (galerie)/ SfantaVineri nr. 11/ Galeria Fără Nume: AR(t)EST 2 [multimedia]/ program: 2 oct. 18:00 – 00:00; 3-4 oct. 18:00 – 22:00 – Vernisaj la NAG
  11. Atelier 35 (galerie)/ Strada Șelari 13/ My Life Coach Insisted on 90 Days of Self-Love [arte plastice]/ program:2-4 oct. 18:00 – 00:00
  12. BEAT bar umanist (spațiu alternativ)/ Vasile Lascar 29/ 1000 de fețe; Limits of Longing [multimedia]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00 – Vernisaj la NAG
  13. Carol 53 (hub creativ)/ Carol 53/ CALCAN [arte plastice] / program: 2 oct. 20:00 – 23:00; 3-4 oct.19:00 – 23:00 – Vernisaj la NAG
  14. Centrul Artelor Vizuale Multimedia (galerie)/ Strada Biserica Enei 16/ Antonia Corduneanu: If your species disappears, clap your hands [arte plastice]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00
  15. creart Gallery (galerie)/ Piața Alexandru Lahovari nr. 7/ Mihaela Tulea – SENSE/TURN [fotografie]/ program: 2 oct. 19:00 – 00:00; 3 oct. 18:00 – 00:00; 4 oct. 18:00 – 00:00 – Vernisaj la NAG
  16. Diptych (spațiu alternativ)/ Strada Plantelor 58/PANDEMIC LOOP DISORDER [arte plastice]/ program: 2-4 oct. 17:00 – 00:00
  17. Eforie 8 (spațiu alternativ)/ Strada Eforie, nr.8/ Almost free [multimedia]/ program: 2 oct. 18:00 – 00:00; 3 oct. 20:00 – 22:00; 4 oct. 20:00 – 22:00 – EXCLUSIV NAG
  18. Estopia Art Gallery (galerie)/ Strada Bocșa 5/ Foreseeing the Present [arte plastice]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00
  19. ETAJ artist-run space (galerie)/ Strada George Enescu 43/ PHALLUS IMPUDICUS [arte plastice]/ program:2-4 oct. 18:00 – 00:00 – Vernisaj la NAG
  20. Forma Art Café (spațiu alternativ)/ Ion Ghica nr. 4/ Formele Orașului [multimedia]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00 – EXCLUSIV NAG
  21. Gaep (galerie)/ Strada Plantelor 50/ Studies of Gaze [arte plastice]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 22:00
  22. Galateea Contemporary Art (galerie)/ Calea Victoriei 132/ ALBASTRU [arte plastice]/ program: 3-4 oct. 18:00 – 00:00
  23. Galeria 26 (galerie)/ Strada Doctor Staicovici 26/ Terribilis Locus [arte plastice]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00 – EXCLUSIV NAG
  24. Galeria Anca Poterasu (galerie)/ Strada Popa Soare 26/ Zvonuri de orașe [artă conceptuală]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00 – Vernisaj la NAG
  25. Galeria de artă contemporană și design Galateca (galerie)/ Strada C.A. Rosetti Nr. 2-4/ Plakat ’60 [instalație];„Lights on!”. „Fellini’s 8 ½” [fotografie]; “2020= protectie= grija= refacere” [instalație]; INSIDE / OUTSIDE 3.0 [instalație] program: 2-4 oct. 19:00 – 23:00 – Vernisaj la NAG
  26. Galeria Fără Nume (atelier de creație)/ Strada Academiei, nr. 35-37/ATELIER DESCHIS [performance]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 22:00 – EXCLUSIV NAG
  27. Galeria Nicodim (galerie)/ Strada Băiculești nr.29, Combinatul Fondului Plastic/ Specii pe cale de dispariție [arte plastice]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00
  28. Galeria Romană (galerie)/ Lascăr Catargiu 1/ Georgeta Ștefănescu- Spiritele parcului [fotografie]/ program: 2-3 oct. 18:00 – 00:00
  29. Galeria Romniceanu (galerie)/ Strada Doctor Grigore Romniceanu 27/ Pandemic City [arte plastice]/ program: 2-3 oct. 20:30 – 00:00 – EXCLUSIV NAG
  30. Galeriile Carol (galerie)/ Bd Carol 59 – etj.1 – interf 3C/ Shaping Surfaces [artă conceptuală]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 22:00
  31. Goethe-InstitutBucurești, Pavilion 32 (spațiu alternativ)/ Calea Dorobanți 32/ “FIDELIO EȘTI TU!” – O EXPOZIȚIE CU DESENE ȘI COLAJE DE DAN PERJOVSCHI [arte plastice]/ program: 2 oct. 19:00 – 00:00; 3 oct. 11:00 – 17:00
  32. Good Buy Gallery (galerie)/ Strada General Berthelot 94/ DIMENSIONS OF GROWTH – Anca Bucur [arte plastic]/ program: 2 oct. 19:00 – 22:00; 3 oct. 19:00 – 00:00; 4 oct. 19:00 – 23:00
  33. Grădina cu filme (spațiu alternativ)/ Strada Alexandru Lahovari, nr 7/STUDENTS TAKE OVER THE STREET [multimedia]/ program: 4 oct. 20:00 – 22:00 – EXCLUSIV NAG
  34. Instituto Cervantes (galerie)/ Regina Elisabeta 38/ Transfăgărășan [fototgrafie]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00
  35. LABORNA Contemporary Art Gallery (galerie)/ Strada Icoanei nr.17/ POSIBIL, SIGUR [arte plastice]/ program: 2-4 oct. 19:00 – 23:00 – Vernisaj la NAG
  36. MARe/Muzeul de ArtăRecentă (galerie)/ Bulevardul Primăverii nr. 15/Hermann Nitsch. Ritualuri [arte plastice]; Din senin; Holografic Feels. Marin Grigore (muzică) și Eliza Lupu (video) [instalație]; Marin Grigore. Music performance [audiție]; Scurta viață a unui tablou vechi [performance]; Scurtmetraje românești [proiecție]/ program: 2-4 oct. 11:00 – 00:00 – EXCLUSIV NAG
  37. MivaFoto (spațiualternativ)/ Strada George Enescu nr. 43/ STUDENTS TAKE OVER THE STREET [multimedia]/ program: 2-4 oct. 21:00 – 23:00 – EXCLUSIV NAG
  38. Mobius Gallery (galerie)/ Strada Dumbrava Roșie, nr. 18/SADDO: FANBOY [pictură]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00 – Vernisaj la NAG
  39. [email protected] (spațiu alternativ)/ Strada Paris 28/ Expo cadeaux [artă conceptuală]/ program: 2 oct. 19:00 – 00:00; 3 oct. 18:00 – 00:00; 4 oct. 19:00 – 21:00 – EXCLUSIV NAG
  40. Galeria de Stări și Obiecte (galerie)/ Strada 11 Iunie Nr. 29/ Industrial Dreams [arte plastice]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00 – Vernisaj la NAG
  41. Palatul Suțu (spațiu alternativ)/ Bd. I.C. Brătianu nr. 2/ „Remember Cornel Medrea. Mentor și Maestru” [sculptură]; „Muzeul Simu și Pinacoteca București” [arte plastice]; „Tattarescu – Studii de perspectivă” [arte plastice]; „Hans Mattis-Teutsch. Sub semnul avangardei” [pictură]; Salon BD – Povești din București în Benzi Desenate [animație], Ediția a VII-a, la Palatul Suțu program: 2 oct. 17:00 – 21:00
  42. Piața Chibrit (spațiu alternativ)/ Piața Chibrit (metrou 1 Mai)/ Suzana Dan: Culorile Chibritului [streetart]/ program: 2-3 oct. 18:00 – 19:00 – EXCLUSIV NAG
  43. Pop-up Ceremușului 3-5 (spațiu alternativ)/ Strada Ceremușului nr.3-5/ WE’RE HERE [instalație]/ program: 3-4 oct. 18:00 – 00:00
  44. Rezidența BRD Scena9 (Focus NAG)/ Strada I.L.Caragiale, nr.32/Museum of Broken Relationships; Outside Histories #2: Sorina Vazelina & Nina Jovanovic/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00 – FOCUS NAG
  45. Salonul de proiecte (galerie)/ Actor Ion Brezoianu 23-25 – Palatul Universul Corp B Etaj 1/ EXPO_01_BUC_ARH_SP.PUBLIC/ Selecție din Colecția de imagini Mihai Oroveanu [fotografie]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 22:00
  46. Sandwich (galerie)/ Baiculesti 29 Combinatul Fondului Plastic/ ABRAHAM CRUZVILLEGAS: The 1st Intergalactic Summit of Independent Art Spaces [arte plastice]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00
  47. Spațiul ReFormat (spațiu alternativ)/ Ion Otetelesanu 3A, etaj.2 ap.4/ ANTI VIRUS [multimedia]/ program: 2-4 oct. 20:00 – 00:00 – EXCLUSIV NAG
  48. Studio Amzei 7-9 (spațiu alternativ)/ Strada Biserica Amzei nr. 7-9/ ARcTic [performance]/ program: 4 oct. 20:30 – 21:30
  49. Studio Animation 2D (atelier de creație)/ Vasile Lascăr 63/ Zilele Porților deschise Studio Animation 2D [animație]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00
  50. Teatrul Evreiesc de Stat (galerie)/ Strada Iuliu Barasch 15/ Alef Beys la TES/Alfabet teatral [teatru]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 22:00 – EXCLUSIV NAG
  51. Galeria Mobilă (spațiu alternativ)/ Bulevardul Dacia 12/ Portrete de Cartier – Portret de Obor [multimedia]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00
  52. Atelier Victoria Zidaru (atelier de creație)/ Combinatul Fondului Plastic, Strada Băiculești 29/ Proiecții: Spălătoreasa [proiecție]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00
  53. Atelier Marian Zidaru (atelier de creație)/ Combinatul Fondului Plastic, Strada Băiculești 29/ Șezlong [proiecție]/ program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00
  54. Cărturești Modul (spațiu alternativ)/ Don’t bite your tongue [instalație]/ Strada Academiei 18-20, București/ program: 2-4 oct. 12:00 – 20:00 – EXCLUSIV NAG
  55. Misbits (spațiu alternativ)/ Maria Bălan: Laborator Personal [arte plastice]/ Strada Făinari 43A/ program: 2-4 oct. 18:00 – 22:00
  56. Am Speciality Coffee (spațiualternativ)/ Efectele izolării asupra artiștilor de colaje [arte plastice]/ Strada Constantin Bosianu nr. 21/ program: 2-4 oct. 20:00 – 00:00
  57. Rotenberg – Uzunov Art Gallery (galerie)/ Strada Constantin Esarcu 1/ Arina Bican: Under the sign of change – emotions and fears [pictură] program: 2-4 oct. 18:00 – 00:00
  58. H’art Gallery (galerie)/ Aurel Cogealac – Lucrări vechi și noi [arte plastice]/ Str. C.A. Rosetti 25 -et. 5 – Ap. 24 – interfon C024/ program: 2-4 oct. 19:00 – 00:00
  59. QREATOR BY IQOS (spațiu alternativ)/ DIPLOMA X QREATOR: The Future of Fashion [design]/ Bulevardul Aviatorilor 8A/ program: 3-4 oct. 18:00 – 00:00
  60. Combinatul Fondului Plastic (UNAGaleria și SENAT)/ DIPLOMA 2020 [arte plastice]/ Strada Băiculești 29/ program: 3-4 oct. 20:00 – 00:00