Şcoala de arhitectură din Miercurea Ciuc
conferinţă şi expoziţie
6 aprilie 2016, ora 19
Institutul Balassi – Institutul Maghiar din Bucureşti (str. Gina Patrichi nr 8)
În cadrul Liceului de Arte Nagy István din Miercurea Ciuc funcţionează de 15 ani specialitatea de arhitectură. Obiectivele şi rezultatele acesteia sunt prezentate în cadrul unei expoziţii, precedată de o sesiune de comunicări despre situaţia învăţământului de arhitectură la nivel preuniversitar, mediul profesional şi cultural, precum şi activităţile care depăşesc cadrul tradiţional al educaţiei şcolare şi care au ajuns în centrul atenţiei şi la nivel naţional.
Arhitectura este o artă, activitate de creaţie cu o mare responsabilitate socială. Învăţământul universitar se desfăşoară la facultăţi autonome în cadrul universităţiilor de artă sau tehnică, şi au o durată de 5-6 ani, iar în România se mai completează cu doi ani de stagiatură. Învăţământul de arhitectură la nivel preuniversitar are loc în cadrul educaţiei artistice şi are menirea de a pregăti tinerii pentru o viziune complexă, care dezvoltă creativitatea și sensibilitatea față de mediul înconjurător.
Expoziţia ce va fi vernisată cu această ocazie prezintă activitatea şcolară. Expoziţia reproduce acele planuri, desene, machete, modele la scară care au fost făcute de liceeni la ore, dar şi proiectele pentru bacalaureat. Se pot vedea lucrările realizate în cadrul taberelor specializate de vară.
Program:
Prezentarea învăţământului de arhitectură din Miercurea Ciuc, prin activităţile desfăşurate, şi analiza evoluţiei ei în cei 15 ani – MÁTHÉ Klára şi KORODI Szabolcs, arhitecţi şi profesori la Liceul de Artă „Nagy István” din Miercurea Ciuc
Discuţii despre situaţia învăţământului de arhitectură la nivel liceal în România – invitaţi din cadrul Ministerului Educaţiei, Ordinul Arhitecţilor din România şi Universitatea de Arhitectură şi Urbanism „Ion Mincu” din Bucureşti
Tradi(nova)ţie – comunicare prezentată de KÖLLŐ Miklós, arhitect, profesor la Liceul de Artă „Nagy István” din Miercurea Ciuc
Vernisajul expoziţiei – Ştefan GHENCIULESCU, arhitect şi KÓSA András László, director
Evenimentul este deschis publicului.
Expoziţia poate fi vizitată în perioada 8-19 aprilie 2016.
Kósa András László
Recent Comments