Pentru a treia oară în istoria premiului, artiștii români, anul acesta Anca Benera & Arnold Estefan, s-au numărat printre cei cinci finaliști ai competiției internaționale!
Henkel Central Eastern Europe (CEE) a acordat pentru a unsprezecea oară Premiul Henkel pentru Artă, care include suma de 7.000 de euro şi două expoziţii individuale – ajungând astfel la o valoare totală de 35.000 de euro. Anul acesta premiul a revenit artistei din Estonia, Marge Monko.
Etapa finală a competiției din 2012 a numărat 931 de înscrieri. Un juriu internațional format din experți din muzee, artiști și curatori au decis să acorde premiul artistei Marge Monko, din Estonia, născută la Talin în 1976.
„Prin această competiţie, Henkel doreşte să contribuie la procesul de integrare europeană şi la cunoaşterea culturală a regiunii Europei Centrale şi de Est. Ne bucurăm că artiști din peste 20 de ţări din Europa Centrală şi de Est au înscris peste 25.000 de opere de artă în cei 11 ani ai competiției”, a declarat Günter Thumser, Preşedintele Henkel CEE, cu ocazia ceremoniei de premiere, ce a avut loc pe 30 octombrie într-una din locaţiile Muzeului Moderner Kunst Stiftung Ludwig (mumok), Viena.
Henkel Art.Award. s-a dovedit de-a lungul timpului o inițiativă solidă de promovare a artei tinere cu potențial din țările Europei de est. “Implicarea susținută a companiei Henkel reprezintă o bază pentru o perspectivă mai amplă asupra scenei artistice internaționale și europene. Așa cum demonstrează an de an înscrierile si nominalizările, această competiție ne oferă și o înțelegere mai profundă a relațiilor care se formează între dezvoltările societale si percepția artistică. Ne bucurăm să putem prezenta acest premiu la mumok, în cooperare cu asociaţia KulturKontakt Austria, și să onorăm câștigătorul prin găzduirea unei expoziții personale“, declară Rainer Fuchs, purtătorul de cuvânt al juriului și curatorul-șef al mumok Viena.
În cadrul aceluiaşi eveniment, Henkel CEE a acordat şi Premiul pentru Tineri Artişti din Austria, în valoare de 2000 de euro, lui Maureen Kaegi, care a impresionat juriul cu un portofoliu extins de lucrări folosind diferite tenici artistice.
Anca Benera & Arnold Estefan, câștigătorii preselecției locale din România, s-au numărat printre finaliștii ediției de anul acesta de la Viena. Cei doi artiști români au câştigat competiția locală cu trei lucrări care au intrat apoi şi în faza de selecţie internaţională, la Viena – Pacta sunt servanda, performance și video, The equitable principle, instalație mixed-media și Matter&History, foto-montaj și print.
Henkel CEE organizează Henkel Art.Award. din anul 2002 în cooperare cu organizaţia KulturKontakt Austria, competiţia adresându-se tinerilor artiști din Centrul și Estul Europei. Din 2009, competiţia a câştigat un partener de calibru – mumok – cel care acum oferă câștigătorului oportunitatea de a-și prezenta operele de artă într-o expoziție individuală în cadrul muzeului.
Informații suplimentare despre Henkel Art.Award. sunt disponibile pe internet la www.henkel.ro/Art Award sau la www.facebook.com/HenkelArtAward.
Recent Comments