Expozitia Luceafarul Eminescian,vernisaj luni 28 mai 2012, ora 19:00 Cafepedia Romana str. Verona nr.2 Bucuresti. 

 

In cadrul vernisajului se va organiza un concurs adresat elevilor din scolile generale si licee care doresc sa isi exprime pasiunea pentru literatura, dar si iubitorilor de arta care vor sa sustina acest domeniu.

Cele mai intresante  5 lucrari vor fi premiate cu carti ale carui autor este Mihai Eminescu. Expozitia va fi cu vanzare va merge la imbunatatirea atelierelor liceului nostru, dar si catre un nou eveniment.  
Informaţii despre echipă
Echipa „OptPlus+” s-a format in Ianuarie 2012, din 8 membri ai Grupului Scolar de Arte si Meserii „Dimitrie Paciurea”, elevi ai claselor cu profil artistic: a X-a A si a XI-a A. Fiind adeptii lucrului in echipa, sprijinim discutiile pe tematica literaturii si a artei prin diverse work-shop-uri creative in cadrul liceului.
De la inceputul formarii grupului, am colaborat la organizarea a doua expozitii de arta in cadrul Casei de Cultura „Friedrich Schiller” si Librariei „Carturesti”, cu tema „Eroii personali”.
Rezumatul proiectului:
Membrii echipei „OptPlus+” adopta ideea de exprimare prin imagini. Ne-am organizat intr-un grup
compact si am ales ca tema a evenimentului nostru cultural stabilind acele pasaje din opera eminesciana care sunt generatoare de imagini sugestive a fi transpuse in lucrari de pictura si grafica.
Expozitia cuprinde 40 de lucrari de diferite dimensiuni (pe panza sau inramate)  panotate intr-un spatiu public indoor din Bucuresti, pentru a captiva interesul tinerilor, incercand sa le oferim un model prin echipa noastra, dar si adultilor.
Interesul nostru este de a face nu numai o expozitie oarecare ci acela de a crea un eveniment important prin invitarea  unor cunoscatori de arta, printr-un spectacol muzical dar si prin infiintarea unui concurs adresat in special elevilor pana in clasa a VIII a „Eminescu prin ochii tinerilor”, participantii fiind rugati sa demonstreze acest lucru prin desen. Scopul acestei activitati este de a deschide elevilor apetitul pentru arta si chiar o viitoare vocatie, cele mai expresive 5 lucrari vor fi premiate de catre membrii echipei cu carti ale carui autor este Mihai Eminescu.
Asadar, proiectul nostru nu va consta numai intr-o expozitie, ci va indruma tinerii spre abilitatile lor artistice, incercand sa le oferim un model prin echipa noastra.
Dorim ca acest vernisaj si intreaga expozitie sa fie una cu vanzare, banii stransi fiind ulterior donati atelierelor scolii pentru achizitionarea materialelor necesare, dar si pentru conceperea unui nou proiect ce se va adresa comunitatii noastre.

 

Scopul proiectului:Expozitia are ca scop deschiderea apetitului intercultural intre literatura si artele plastice. Demonstratie a modului in care o creatie literara, capodopera, genereaza imagini, trairi si sentimente in sufletul tinerilor.Este important pentru comunitate, deorece demonstreaza perenitatea valorilor culturale romanesti. Grupurile invitate vor completa un chestionar din care sa reiasa impactul avut asupra lor al acestei manifestari artistice. Proiectul va evidentia mentalitatea diferita a receptorilor, mai deschisa, mai cooperanta precum si latura sensibila a acestora (”Se pare ca e alta toamna si in veci aceleasi frunze cad”).