Luni 22 decembrie ora 18.30, Apartamentul 17
Luni 22 Decembrie 2008 la ora 12.00 va avea loc vernisajul expozitiei Overcoming Dictatorships la Galeriile Etaj 3/4 de la Teatrul National.

[Expoziţia face parte din proiectul european „Overcoming Dictatorships – Encounter of Poets, Artists and Writers”, care are drept scop să înlesnească schimbul intercultural între artişti, poeţi şi scriitori din diverse ţări europene ex-comuniste (Germania, Ungaria, Polonia, Cehia, Italia, România), oferindu-le participanţilor şansa de a-şi prezenta operele şi de a-şi împărtăşi experienţele din perioada dictaturii, precum şi felul în care viaţa în comunism le-a influenţat creaţia. Dacă anul trecut au fost organizate mai multe work-shop-uri pentru scriitori şi poeţi în ţările participante la proiect (7-9 decembrie 2007, Bucureşti), anul acesta prioritatea o constituie expoziţia itinerantă a artiştilor cooptaţi în proiect.]

Partenerul local din proiectul Overcoming Dictatorships este Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului in Romania. Cu ocazia expozitiei dar si in contexxtul recentei lansari a Fototecii Comunismului Romanesc, Scoala Generala il are ca invitat pe Cosmin Budeanca, istoric din cadrul IICCR, specialist in istorie orala si mentalitati colective. Cosmin Budeanca a coordonal proiectul Fototecii Comunismului din partea IICCR si va prezenta detaliile tehnice din spatele recuperarii arhivei recent desecretizate, comentarii privind unele imagini si fotografii inedite inca nepublicate in arhiva online.
[Joi 11 decembrie 2008, ora 14.00, la sediul Arhivelor Naţionale ale României – ANR (Bvd. Regina Elisabeta, nr. 49), a avut loc o conferinţă de presă susţinută de Dorin Dobrincu, directorul general al Arhivelor Naţionale ale României, şi Marius Oprea, preşedintele Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului în România (IICCR), în cadrul căreia a fost lansat proiectul Fototeca online a comunismului românesc, cea mai mare bază de date gratuită din România, accesibilă pe internet, cu fotografii mai ales din perioada 1945-1989, dar şi din anii 1921-1944. Fototeca online a comunismului românesc reprezintă un proiect comun al Arhivelor Naţionale ale României şi al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului. ]
Linkuri utile:
http://fototeca.arhivelenationale.ro/despre_proiect/
http://www.crimelecomunismului.ro/

Susține activitatea Modernism.RO printr-o donație.