Piata Festivalului George Enescu14 – 28 septembrie

Fiecare anotimp are o muzicalitate proprie. Rând pe rând, ele au inspirat compoziţii intrate în tezaurul muzicii clasice internaţionale. Acestea şi multe altele vor putea fi ascultate de către melomanii bucureşteni, timp de 15 zile, în Piaţa George Enescu, pe care ArCuB o transformă din nou într-o „sală de concerte“ în aer liber.

Programul din acest an al Pieţei Festivalului este unul diversificat şi promite să satisfacă toate gusturile. Mozart, Dvořák, Schumann, Beethoven, Brahms şi Enescu sunt doar câţiva dintre compozitorii ale căror opere vor putea fi aplaudate de publicul prezent la eveniment.

În răcoarea plăcută a serilor de septembrie, fragmente muzicale renumite din creaţiile acestor compozitori iluştri vor umple de bucurie sufletele spectatorilor, răsunând în centrul Capitalei. Orchestrele din cadrul festivalului vor fi dirijate cu măiestrie de muzicieni consacraţi, precum Jin Wang, Tiberiu Soare sau Tiberiu Oprea, iar concertele susţinute de solişti celebri, între care: Horia Mihail, Gabriel Croitoru, Alexandru Tomescu, Zoli Toth, Irina Sârbu, Marius Mihalache şi alţii.

De asemenea, vor avea loc recitaluri ale unor cunoscute şi apreciate orchestre şi grupuri muzicale, precum: Big Bandul Radio, Filarmonica Râmnicu Vâlcea, Romanian Philarmonic, Silvestri Orchestra Orchestra Cammerata, Colegiului Naţional de Muzică „George Enescu” Quarteto Barbera etc.

Cei îndrăgostiţi de acordurile chitarei clasice sunt invitaţi la show-urile pline de ritm ale binecunoscutului Trio Zamfirescu. Sunetele muzicii clasice se vor împleti, în Piaţa George Enescu, cu acorduri de jazz. Sunt aşteptaţi să participe şi iubitorii acestui gen muzical, care vor putea urmări printre altele concertul de Latin Jazz, susţinut de Mandinga sau spectacolul incitant, oferit de trupa Jazzappella.

Mâine, 14 septembrie, evenimentul se va deschide cu un concert ce nu trebuie ratat, susţinut de ansamblul Violoncellissimo, condus de Marin Cazacu.

Din agenda spectacolelor care se vor derula în centrul Bucureştiului, nu vor lipsi recitalurile lirice, proiecţiile cinematografice, chiar şi un spectacol de teatru, inspirat de copilăria lui George Enescu.

Spectatorii au şansa de a câştiga un premiu oferit de Agenţia Ama Travel. Acesta constă într-o excursie de un weekend la Roma. Detaliile sunt disponibile pe talonul de participare la concurs, care, după completare, va fi introdus în urna special amplasată la locul de desfăşurare a evenimentului. Extragerea talonului norocos se va face, sâmbătă, 28 septembrie.

Ca în fiecare toamnă, Piaţa Festivalului George Enescu se redeschide pentru toţi iubitorii de artă şi cultură!

Accesul este gratuit.

Programul evenimentul este realizat cu sprijinul: Artexim, Fundaţia Culturală Remember Enescu, Fundaţia Art Production, Radio România Muzical, Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti, Radio România Cultural, Fundaţia Culturală Pro Piano România, Asociatia FAMart.

Sponsor: Agentia AMA TRAVEL

Parteneri media: TV City, Radio România Cultural, Radio Bucureşti FM, RFI România, 24FUN, Şapte Seri, mediaTrust România, Ring, BeWhere, Cărtureşti.

Parteneri media online: Port.ro, modernism.ro, iconcert.ro, metropotam.ro, 4arte.ro, goingout.ro, hipmag.ro, inoras.ro, urban.ro, orasulm.eu, hotcity.ro, bigcitylife.ro, ziarulmetropolis.ro.

 

Program zilnic:

  • 11:00 – 12:00   – reluare proiecţie film
  • 16.00 – 18.30 (vineri – duminică) / 17.00 – 18.30 (luni – joi)   – concerte/spectacole ale elevilor şcolilor şi liceelor de muzică din Bucureşti, ale studenţilor de la Universitatea de muzică din Bucureşti şi de la Conservatoarele din ţară.
  • 20.00 – 21.30            – concerte şi recitaluri ale unor formaţii şi artişti profesionişti din ţară
  • 21:30-23:00               – proiecţie film

 

Programul au fost realizat de ArCuB – Centrul de Proiecte Culturale al Primăriei Municipiului Bucureşti

cu sprijinul:

    • Artexim
    • Fundaţia Art Production
    • Asociația FAMart
    • Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti
    • Fundaţia Culturală Pro Piano România
    • Fundaţia Culturală Remember Enescu
    • Radio România Muzical
    • Radio România Cultural

 

 

SÂMBĂTĂ 14.09.2013
Ora 20:00
CONCERTUL DE DESCHIDERE A PIEŢEI FESTIVALULUI

VIOLONCELLISSIMO condus de Marin Cazacu

Ora 21:30
FILM: LEONIDAS KAVAKOS

Regia: Cristina BOCCHIALINI

Durata: 52 minute

DUMINICĂ 15.09.2013

Ora 11:00
FILM: Reluare – LEONIDAS KAVAKOS

Regia: Cristina BOCCHIALINI

Durata: 52 minute

EVENIMENTE ORGANIZATE DE DACIA GROUP
Ora 12:00 CLASIC e FANTASTIC, copilăria lui George Enescu

Spectacol de teatru şi muzică pentru copii (peste 4 ani)

Distribuția: Alin Olteanu (Sol), Monica Ciută (pisica Lola), Valeria Cristia (Sică), Irina Sârbu (Rică), Aurelia Olteanu (Compozitorul),Sanziana Tarţa (Lautarul), Raluca Ouatu (pian) şi Monica Kurutz (vioară)

Regia: Monica Ciută

Scenografia: Sânziana Tarţa

Consultant de specialitate: Cristina Sârbu

 

Ora 13:00 Proiecţie Filme
Animaţii muzicale pentru copii

Ora 14:00 Film : Eseu cinematografic – MUZICA UZINELOR DACIA
Ora 18:45 Recital GABRIEL CROITORU şi HORIA MIHAIL
Ora 19:45 Concert FILARMONICA din PITEŞTI

Dirijor: Tiberiu Oprea

Soliști:  Mediana Vlad (soprană) și Stefan Popov (bariton), prim-soliști la Teatrul de Operetă București 

 

Ora 21:00 Recital IRINA SÂRBU şi MARIUS MIHALACHE

Ora 22:00
FILM: DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – MOZART

Durata: 56 minute

LUNI 16.09.2013
Ora 11:00
FILM: Reluare – FILM: DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – MOZART

Durata: 56 minute

Ora 19:30
SOLARTIS QUARTET

Ora 20:30
RADIO BUCHAREST BRASS QUINTET

Ora 21:00
FILM: DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – SCHUMANN

Durata: 60 minute

MARŢI 17.09.2013
Ora 11:00
FILM: Reluare – DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – SCHUMANN

Durata: 60 minute

Ora 20:00
ORCHESTRA COLEGIULUI NAŢIONAL de MUZICĂ “GEORGE ENESCU” BUCUREŞTI

Dirijor : GHEORGHE ILIUŢĂ

Ora 21:00
FILM:
DVORAK WHO?

Regia: Jan HARLAN

Durata: 80 minute


MIERCURI 18.09.2013

Ora 11:00
FILM:
Reluare – DVORAK WHO?

Regia: Jan HARLAN

Durata: 80 minute
Ora 20:00 – Recital ALEXANDRU TOMESCU

 

Ora 21:00Mara & Kult Studio

Ora 22:00
FILM:
THE LABÈQUE WAY

Regia: Félix CÁBEZ

Durata: 78 minute


JOI 19.09.2013

Ora 11:00
FILM:
Reluare – : THE LABÈQUE WAY

Regia: Félix CÁBEZ

Durata: 78 minute
Ora 20:00
MANDINGA

Latin jazz, variaţiuni pe teme româneşti tradiţionale

Ora 21:30
FILM
: DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – BARTOK

Durata: 65 minute
VINERI 20.09.2013
Ora 11:00
FILM
: Reluare – DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – BARTOK

Durata: 65 minute
Ora 20:00 – SEARA ORCHESTRELOR ŞI CORURILOR RADIO
BIG BAND-UL RADIO

Dirijor : Ionel Tudor
Solişti : Cristian Soleanu, Sebastian Burneci, Marin Ioniţă, Silviu Albei, Nicolae Tănase
Invitat special : Luiza Zan

Ora 21:00
FILM
: DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – BEETHOVEN

Durata: 63 minute
SÂMBĂTĂ 21.09.2013
Ora 11:00
FILM:
Reluare – DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – BEETHOVEN

Durata: 63 minute
Ora 20:00JAZZAPPELLA
Solişti : Ana-Cristina Leonte, Raluca Stoica, Elena Moroşanu, Zoltán András,
Bogdan Tudor, Mircea Mutulescu

Ora 21:00Military Band (Italia), Marching & Show Band (Italia)

Ora 22:00
FILM
: PROIECȚIE SURPRIZĂ

Durata: 80 minute


DUMINICĂ 22.09.2013

Ora 11:00
FILM
: Reluare – PROIECȚIE SURPRIZĂ

Durata: 80 minute
Ora 20:00 – SEARA RADIO CULTURAL
CE ŞTIE ORAŞUL
– Scenariu de spectacol realizat de Mihai Lungeanu,
după piesa „Ce ştia satul” de I. Valjan
Distribuţia : George Mihăiţă, Virginia Mirea, Delia Nartea, George Grigore
Regia tehnică : Vasile Manta
Regia de studio : Janina Dicu
Regia muzicală : Stelică Muscalu
Regia artistică : Mihai Lungeanu

Ora 21:00Marching Band (Franţa), Traditional Pipe Band (Scoţia)

Ora 21:00
FILM:
DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – MENDELSSOHN

Durata: 57 minute
LUNI 23.09.2013
Ora 11:00
FILM:
Reluare – DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – MENDELSSOHN

Durata: 57 minute
Ora 20:00
Trio ZAMFIRESCU

Georgeta Zamfirescu, Ionuţ Zamfirescu, Stan Zamfirescu

Ora 20:30
MATEI BUCUR MIHĂESCU & ORCHESTRA CAMMERATA

Dirijor : Matei Bucur Mihăescu

Ora 21:30
FILM:
MENDELSSOHN UNKOWN

Regia: Angelo BOZZOLINI

Durata: 54 minute
MARŢI 24.09.2013
Ora 11:00
FILM:
Reluare – MENDELSSOHN UNKOWN

Regia: Angelo BOZZOLINI

Durata: 54 minute
Ora 20:00

Corul Symbol

Dirijori : Jean Lupu, Luminița Gutanu
Solist : Andreea Diana Blidariu
Pian : Magdalena Bulibasa, Bianca Fodor
Chitară : Georgiana Popescu
Percuţie : Ioana Pita

 

Ora 21:00
Quarterto BARBERA


Berti Barbera
– voce, percuţie, Raluca Stratulat – vioară,
Mircea Marian – violoncel, Iulian Ochescu – pian)

Ora 22:00
FILM:
A JOURNEY OF DMITRY SHOSTAKOVICH

Regia: Oksana DVORNICHENKO & Helga LANDAUER

Durata: 75 minute

MIERCURI 25.09.2013
Ora 11:00
FILM
: Reluare – A JOURNEY OF DMITRY SHOSTAKOVICH

Regia: Oksana DVORNICHENKO & Helga LANDAUER

Durata: 75 minute

Ora 20:00
FILARMONICA RÂMNICU VÂLCEA

Dirijor: Mihail Ştefănescu

Ora 21:00
FILM:
VADIM REPIN – A MAGICIAN OF SOUND

Regia: Claudia WILKE

Durata: 52 minute
JOI 26.09.2013
Ora 11:00
FILM:
Reluare – VADIM REPIN – A MAGICIAN OF SOUND

Regia: Claudia WILKE

Durata: 52 minute
Ora 20:00
COBZALITY

Ora 21:00
FILM
: LEGATO- WORLD OF THE PIANO: BORIS BEREZOVSKI

Durata: 33 minute
VINERI 27.09.2013
Ora 11:00
FILM: R
eluare – LEGATO- WORLD OF THE PIANO: BORIS BEREZOVSKI

Durata: 33 minute
Ora 19:30
SILVESTRI ORCHESTRA

Dirijor: Tiberiu Soare
Solist: Zoli Toth (marimba/vibrafon)

Invitat: Dumitru Cernei (trompetă)

Ora 21:00
FILM:
DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – BRAHMS

Durata: 56 minute
SÂMBĂTĂ 28.09.2013
Ora 11:00
FILM:
Reluare – DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – BRAHMS

Durata: 56 minute
Ora 19:30
ROMANIAN PHILHARMONIC

Dirijor: Jin Wang
Soliști: Irina Iordăchescu – soprană, Hector Lopez – tenor

Ora 21:00
FILM:
DESCOPERIND CAPODOPERELE MUZICII CLASICE – MAHLER

Durata: 95 minute

 

Share This: